18. ledna 2019 17:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vraždili kvůli pojistce. Soud poslal za smrtící explozi v Leicesteru tři muže na doživotí

Exploze a následný požár domu v Leicesteru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exploze a následný požár domu v Leicesteru. | foto: Reuters

Leicester (Británie) Doživotní tresty v pátek vyměřil soud v Leicesteru trojici mužů, která loni v únoru v tomto středoanglickém městě vyhodila do povětří dům ve snaze získat 300 tisíc liber (8,7 milionu Kč) na pojistném a usmrtila při tom pět osob. Na konci loňského roku je tribunál shledal vinnými z pětinásobné vraždy. Dva pachatelé, Aram Kurd a Arkan Ali, stráví za mřížemi minimálně 38 let, třetí Hawkar Hassan nejméně 33, informoval web BBC News.

Trojice podle soudu dům s obchodem v přízemí a byty nad ním odpálila za pomoci 26 litrů benzinu. Výbuch a následný požár zabil čtyři lidi z bytu nad samoobsluhou ve věku 17, 18, 18 a 46 let a také 22letou prodavačku. Tu podle soudu pachatelé v obchodě, jehož majitelem byl Kurd, nechali zemřít, protože věděla o pojistce, kterou uzavřeli jen tři týdny před činem. Žena byla podle agentury AFP také přítelkyní jednoho z odsouzených.

„Žádný z obviněných neprojevil sebemenší známku výčitek svědomí kvůli jejich zhoubnému zločinu,“ uvedl při vynášení verdiktu soudce David Holgate. „Z toho, jak vystupovali před justicí i mimo soud, je jasné, že se jedná o velice manipulativní a vychytralé osoby,“ pokračoval.

Exploze otřásla leicesterskou Hinckley Road 25. února. Kromě pětinásobné vraždy soud shledal muže vinnými rovněž z pokusu o pojistný podvod.

ČTK

ZE ŽIVOTA MÁMY: Vybírám školu pro syna... a je to peklo!
ZE ŽIVOTA MÁMY: Vybírám školu pro syna... a je to peklo!

Vybírám vhodnou škole pro syna, čas se krátí a já stále váhám.

Najdete na Lidovky.cz