20. prosince 2016 10:18, aktualizováno  11:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vraždu velvyslance v Ankaře vyšetří Rusové. Zabíjel policista, mířil přesně devětkrát

Útočník, který zastřelil ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útočník, který zastřelil ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova,... | foto: APČTK

ANKARA/MOSKVA Rusko vyslalo do Turecka skupinu vyšetřovatelů, agentů tajných služeb a diplomatů, kteří se budou podílet na vyšetřování pondělního atentátu na ruského velvyslance v Ankaře. Podle Kremlu je osmnáctičlenná skupina již na cestě. Podle vyšetřovatelů si pachatel, policista Mevlüt Mert Altintaş, najal hotelový pokoj blízko místa činu a na pondělí si vyžádal volno.

„Budou v Turecku na základě telefonické dohody mezi ruským a tureckým prezidentem vyšetřovat vraždu velvyslance Andreje Karlova,“ oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Karlovovo tělo bude v úterý přepraveno letecky do Moskvy a na letišti se bude před odletem konat podle mluvčí ruské ambasády smuteční obřad s „omezeným počtem účastníků“. S tělem do Ruska odletí lékař ruského velvyslanectví.

Dvaadvacetiletý Mevlüt Mert Altintaş, oblečen v civilním obleku, se do centra moderního umění dostal po předložení policejního průkazu. Vypálil 11 ran, z nichž devět velvyslance Andreje Karlova zasáhlo. Sám pachatel byl zabit už v galerii. Turecko zatklo šest lidí, mezi nimiž jsou Altintaşovi příbuzní, uvedla agentura Anadolu.

Ruský velvyslanec Karlov doprovázel prezidenta Vladimira Putina k letadlu v...
Utíkají před střelcem, který zastřelil ruského velvyslance v Turecku Andreje...

Vyšetřovatelé také zjišťují, co Altintaş dělal po 15. červenci, tedy po zmařeném státním převratu. Úřady po něm povolaly do služby všechny policisty, ale Altintaş si vyžádal dvoudenní volno. Podle záznamů byl 15. července ve službě v jihovýchodní provincii Diyarbakir, ale 16. července byl v Ankaře, protože dostal volno. Velitel, který mu propustku schválil, byl zatčen v rámci čistek, které Ankara po převratu spustila v bezpečnostních silách i jiných sektorech.

Zorganizování puče úřady připisují hutí duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a který útok na Karlova odsoudil. Altintaş byl mezi těmi, kdo byli po převratu kvůli podezření z příslušnosti ke Gülenovu hnutí dočasně odvoláni, ale 16. listopadu se mohl k policii vrátit. V roce 2014 Altintaş dokončil střední školu v Izmiru, při palbě na Karlova byl sám zastřelen.

Ankarský starosta Melih Gökçek v pondělí na twitteru spekuloval, že za útokem mohou být spojenci duchovního Fethullaha Gülena, jemuž Ankara připisuje letošní pokus o převrat. Gülen, který žije v USA, ale už v pondělí večer na zprávu o atentátu v Ankaře reagoval oznámením, že je jím „šokován a zarmoucen“.

„Rozhodně tento hrozný teroristický čin odsuzuji. Žádný teroristický čin nelze ospravedlnit bez ohledu na pachatele a jejich motivy,“ stojí v Gülenově prohlášení. Sdělil v něm také, že „svět i turečtí občané čekají na to, až vláda okolnosti objasní, identifikuje viníky a přijme opatření, aby zabránila opakování takového útoku“.

ČTK