Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vraždy ve Francii zamíchaly předvolebními kartami

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a ministr vnitra Claude Guéant | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a ministr vnitra Claude Guéant | foto: Reuters

PAŘÍŽ Série nedávných vražd a zneškodnění jejich údajného pachatele na jihu Francie posílilo prezidenta Nicolase Sarkozyho v kampani před nadcházejícími prezidentskými volbami. Měsíc před hlasováním ovšem favoritem přesto zůstává jeho socialistický rival François Hollande. Další vývoj kampaně se však podle analytiků dá těžko předpokládat.

Případ francouzského radikálního islamisty alžírského původu, který podle policie zastřelil tři židovské děti, židovského učitele a tři vojáky, vnesl do kampaně témata bezpečnosti a národní jednoty, ze kterých těží Sarkozy.

Ten již dříve uvedl, že v zemi je příliš cizinců, a dnes oznámil sérii bezpečnostních opatření v rámci boje proti extremismu. Sarkozy těží již z toho, že za podobné mimořádné situace je jako prezident hodně vidět a že obyvatelé se přirozeně semknou kolem hlavy státu.

Čtěte také:

Konzervativnímu kandidátovi se možná podaří vnutit zbytku kampaně svá témata, kterými jsou bezpečnost, přistěhovalectví, pořádek a národní identita, uvedl analytik Jérôme Sainte-Marie.

Do kampaně se ale podle něj možná brzy vrátí témata levicového kandidáta, kterými jsou nezaměstnanost, zdravotní služby a důchody. Také politolog Frédéric Dabi soudí, že Francouze jako v minulých měsících budou asi opět zajímat především sociální a ekonomické otázky. Připouští, že další vývoj kampaně je ale těžké předvídat.

Podle deníku Le Monde si je Sarkozy vědom, že mimořádná bezpečnostní situace v zemi oživila jeho kampaň. Také ale dobře ví, že toho nejlépe využije tím, že se veřejně nebude chlubit, ale řídit pravidlem, že "mlčeti je zlato". "Žádný komentář," zněl podle listu pokyn pro Sarkozyho lidi. Agentura CSA dnes zveřejnila výsledky narychlo provedené ankety, podle které si Sarkozy u předpokládaného výsledku prvního kola voleb 22. dubna polepšil o dva procentní body na 30 procent hlasů, zatímco Hollande zůstává na 28 procentech. Podle CSA Sarkozy zvýšil své preference hlavně na úkor kandidátky krajní pravice Marine Le Penové, která na svém třetím místě klesla ze 16 na 13,5 procenta hlasů.

V očekávaném druhém a rozhodujícím kole 6. května mezi Hollandem a Sarkozym však průzkum CSA stále předvídá vítězství levicového kandidáta se ziskem 54 procent hlasů.

,
Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Žádný strach z viru, nejsme Čína, krotí vášně hlavní hygienička

Čínská chřipka a hlodavci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před sedmnácti lety svět zasáhla epidemie SARS. Viru, který způsobuje náhlý kolaps dýchání. Zemřelo skoro 800 lidí,...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...