7. července 2017 11:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vrcholní představitelé největších světových ekonomik se sešli v Hamburku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Oficiální foto lídrů zemí G20. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oficiální foto lídrů zemí G20. | foto: Reuters

HAMBURK/BERLÍN V severoněmeckém Hamburku začalo v pátek dopoledne jednání zemí G20. Prvním bodem programu je boj proti terorismu, tedy téma, které by mělo členské státy spíše spojovat. Kontroverznější témata jako ochrana klimatu nebo volný obchod přijdou na program odpoledne. Odlišný názor na ně zastává americký prezident Donald Trump, který v červnu rozhodl o odstoupení USA od pařížské dohody o klimatu a nahlas uvažuje o protekcionistických opatřeních.

Všechny vrcholné představitele G20, k nimž se odpoledne přidají ještě zástupci dalších zemí, v pátek v areálu hamburských veletrhů přivítala hostitelka summitu, německá kancléřka Angela Merkelová. Příjezd některých politiků do přísně střežené zóny podle německých médií zdržely protesty v ulicích.

Nejsledovanější částí pátečních jednání bude zřejmě odpolední diskuze o ochraně klimatu a udržitelném rozvoji. Nejspíš se jí ale nezúčastní americký prezident Donald Trump, jehož postoj k ochraně klimatu je výrazně odlišný od postoje ostatních účastníků. Trump se má totiž kolem 16:00 SELČ vůbec poprvé sejít s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

První podání ruky mezi prezidenty Ruska a USA již proběhlo. Na fotografiích, které zveřejnila německá vláda je Donald Trump, Vladimir Putin i Jean-Claude Juncker, nebo Donald Tusk.

Na Twitteru už šéf Bílého domu avizoval, že se těší na páteční jednání se světovými lídry, včetně toho s Putinem. Bude podle svých slov dobře reprezentovat Spojené státy a bojovat za jejich zájmy. Za skvělou v pátek americký prezident označil čtvrteční schůzku se šéfkou německé vlády.

Indický premiér Narendra Modi (vlevo) s německou kancléřkou Angelou Merkelovou...
Merkel se setkala s Trumpem na summitu G20

Merkelová na ní podle pozorovatelů chtěla Trumpa přimět ke kompromistům, aby summit G20 mohl v sobotu přijmout závěrečnou deklaraci. Debata se měla týkat mimo jiné právě klimatu, protože Trump začátkem června rozhodl o tom, že USA odstoupí od pařížské dohody o jeho ochraně. Ostatní státy G20 chtějí klimatické cíle naplnit. Dalším tématem diskuze s Merkelovou byl protekcionismus, který Trump na rozdíl od ostatních účastníků summitu neodmítá.

Rozdíly v názorech na tyto otázky byly patrné už v pátek, když Rusko, Čína, Indie a Brazílie ve společném prohlášení ostatní země G20 vyzvaly k naplňování pařížské dohody o klimatu. Vyslovily se také pro volný obchod. Už před summitem se podobně vyjádřily evropští členové uskupení G20.

ČTK
  • 6Diskuse

Najdete na Lidovky.cz