130 let
Soud - ilustrační fotografie

Soud - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

Vrcholný politik Černé Hory po dohodě přiznal vinu. Výměnou za kratší trest

Svět
  •   21:03
PODGORICA - Významný černohorský politik Svetozar Marović, považovaný za druhou nejvlivnější osobu v zemi po premiérovi Milu Djukanovičovi, uzavřel s prokuraturou dohodu o přiznání viny v několika trestných činech spojených se zneužitím funkce. Informovala o tom v úterý černohorská média.

Deník Vijesti napsal, že podle neoficiálních informací dohoda s prokurátory počítá pro Maroviče výměnou za přiznání viny s „mírnějším“ vězením na tři roky a osm měsíců. Součástí trestu má být i pokuta, jejíž výše ale zatím nebyla stanovena. Od trestu by se mělo odečíst pět měsíců, které vysoký funkcionář Djukanovičovy vládnoucí Demokratické strany socialistů (DPS) strávil ve vyšetřovací vazbě.

Policie Maroviče zatkla 17. prosince poté, co zadržela i jeho bratra Dragana, syna Miloše, dceru Milenu a řadu bývalých obchodních partnerů a přátel. Zatýkání se týkalo podezření ze zneužití funkce a zpronevěry velké částky peněz v hodnotě v přepočtu mnoha desítek milionů korun.

Zdroj listu Vijesti tvrdí, že Marović nebude díky dohodě obžalován z řízení kriminální skupiny, nýbrž z trestného činu „zneužití služebního postavení podněcováním, který byl spáchán organizovaným způsobem“. Je viněn z účasti na více vzájemně spojených nezákonných obchodech, které připravily černohorské letovisko Budvu o desítky milionů eur. Tyto obchody se týkaly nákupů a prodeje nemovitostí.

Podobnou dohodu podepsali Marovićův bratr i syn

Obdobnou dohodu s prokuraturou jako Marović podepsali jeho bratr a syn. Dcera obžalována nebude, protože otec vzal „její“ vinu na sebe, napsal Vjesnik.

Politikův advokát Zdravko Begović nechtěl novinářům nic bližšího o dohodě říct. Naznačil jen, že se jeho mandant pro ni rozhodl, protože jeho bývalí partneři a přátelé na něj svalili vinu, aby si zachránili vlastní kůži.

Marović se v roce 2003 stal prezidentem soustátí Srbska a Černé Hory, v němž tyto bývalé jugoslávské republiky setrvaly tři roky - do vyhlášení nezávislosti Černé Hory v roce 2006. V době zatčení byl Marović předsedou politické rady Demokratické strany socialistů. Spolu s Djukanovičem patřili od konce osmdesátých let mezi spojence srbského vůdce Slobodana Miloševiče, v roce 1997 se ale postavili proti němu.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás