13. února 2018 9:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Vřelé klima usmíření a dialogu.‘ Vůdce KLDR chválí návštěvu delegace u jižních sousedů

Severokorejská olympijská delegace a vůdce Kim Čong-un (uprostřed). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejská olympijská delegace a vůdce Kim Čong-un (uprostřed). | foto: KCNA

PCHJONGJANG Severokorejský vůdce Kim Čong-un je spokojený s průběhem návštěvy Jižní Koreje delegací KLDR. Podle severokorejské státní tiskové kanceláře KCNA chce Kim dále prohloubit nynější vřelé klima usmíření a dialogu, které mezi Pchjongjang a Soulem panuje, napsala v noci na úterý agentura Reuters.

Severokorejská delegace navštívila Jižní Koreu u příležitosti začátku zimních olympijských her. Jihokorejský prezident Mun Če-in hostil při zahajovacím ceremoniálu delegaci vysokých představitelů KLDR včetně Kimovy sestry Kim Jo-čong. 

Ta poté při jednání v Soulu pozvala jihokorejského prezidenta na návštěvu své země, což by mohlo znamenat první setkání vůdců obou Korejí po více než dekádě.

Kim podle severokorejských médií vydal důležité pokyny k možným krokům, které by k udržení nynější vstřícné atmosféry mezi Pchjongjang a Soulem pomohly. Podrobnosti ale oznámeny nebyly.

Jižní Korea v pondělí uvedla, že bude usilovat o setkání rodi rozdělených v 50. letech válkou na Korejském poloostrově.

ČTK