Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Pád vrtulníku s ukrajinským ministrem vnitra zřejmě zavinila chyba pilota

Místo, kde vrtulník spadl na budovy civilní infrastruktury, uprostřed ruského útoku na Ukrajinu, ve městě Brovary u Kyjeva. (18. ledna 2023) foto: ČTK

Příčinou pádu vrtulníku s vedením ukrajinského ministerstva vnitra Denyse Monastyrského na palubě byla chyba pilota, napsal v úterý ukrajinský server Strana.ua s odvoláním na nejmenované zdroje z ministerstva, obeznámené s předběžnými závěry expertů. Svou roli sehrála i mlha, nízká výška letu a obavy z případného zaměření a sestřelení stroje.
  17:58

Vrtulník se zřítil na školku na kyjevském předměstí Brovary ve středu minulý týden. Při katastrofě zahynulo 14 lidí, včetně ministra vnitra Denyse Monastyrského, jeho zástupců a jednoho dítěte.

Pilot vrtulníku podle zdrojů portálu letěl příliš nízko za omezené viditelnosti. V ten den totiž byla silná mlha. Trasu letu přes Brovary si nejspíše vybral se zřetelem na obavy z případné rakety odpálené z Běloruska.

Byly zapnuty rušičky, což ovlivňovalo fungování – či nefungování – navigačních přístrojů. V Kyjevě a okolí nešla elektřina, a tak nesvítila červená světla na výškových budovách.

V kritické chvíli, už příliš pozdě, si pilot všiml budovy před sebou, ale už neměl na výběr, jak odvrátit katastrofu. Pád vrtulníku si kromě 14 obětí vyžádal 25 zraněných, včetně 11 dětí.

Vyšetřování prokuratura svěřila tajné službě SBU, která podle portálu zvažovala tři základní hypotézy: porušení leteckých předpisů, technickou závadu či úmyslný zásah s cílem zničit vrtulník.

Autoři: ,
Témata: Bělorusko, Kyjev

Mohlo by vás zajímat