7. srpna 2018 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vrtulníky švýcarské armády přepravují vodu tisícům žíznivých krav

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Od pátku o tuto pomoc požádalo několik desítek chovatelů dobytka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Od pátku o tuto pomoc požádalo několik desítek chovatelů dobytka. | foto: Reuters

Bern Vrtulníky švýcarské armády v úterý začaly letecky přepravovat vodu pro tisíce krav, které na pastvinách trpí žízní kvůli velkému suchu a vedru, jež letos v létě sužují nemalou část Evropy. Podle agentury Reuters o tom informovaly místní úřady.

Helikoptéry Super Puma transportují vodu v zavěšených červených plastických kontejnerech do farem v pohoří Jura a v podhůří Alp. Vždy v létě se asi 40 000 krav pase na vysoko položených pastvinách v kantonu Vaud na západě Švýcarska. Každé zvíře přitom denně spotřebuje kolem 150 litrů vody.

Od pátku o tuto pomoc požádalo několik desítek chovatelů dobytka.
Vrtulníky švýcarské armády začaly letecky přepravovat vodu pro tisíce krav, které na pastvinách trpí žízní kvůli velkému suchu a vedru.

Vrtulníky podle úřadů naplnily vodou dvě nádrže. Z nich farmáři plní své cisternové vozy, jimiž pak po zemi životodárnou tekutinu rozvážejí dobytku na pastvinách. Od pátku o tuto pomoc požádalo několik desítek chovatelů dobytka.

„Tuto pastvinu mám v pronájmu 13 let. Občas jsme už o leteckou dopravu vody požádali, ale nikdy takové množství,“ řekl televizi Reuters Gregoire Martin, který vede farmu s 68 kravami a 90 telaty na pastvinách u Rossiniere. „Před dvěma roky jsme už armádní vrtulníky využili, ale dlouhodobě takhle nemůžeme pokračovat,“ dodal.

ČTK
  • 4Diskuse
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?