Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britská královna odsouhlasila odchod prince Harryho a Meghan. Podporuji jejich touhu, řekla Alžběta

Britský princ Harry a jeho choť Meghan přicházejí do sálu svatého Jiří ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský princ Harry a jeho choť Meghan přicházejí do sálu svatého Jiří ve... | foto: AP Photo

LONDÝN/PRAHA Tituly, financování i budoucí role v rámci monarchie řešili v průběhu pondělního odpoledne členové královské rodiny v Sandringhamském paláci. Vévodkyně Meghan se připojila po telefonu.

Kdo všechno byl přítomen?

Královna, princ Charles, vévoda William z Cambridge a vévoda Harry ze Sussexu. Podle informací britských médií by se měla připojit telefonicky i vévodkyně Meghan, která je v současné době v Kanadě. 

Celá událost měla nálepku „rodinné rady“, a tak se jí neměli účastnit žádní poradci. Královská rodina přišla s několika různými návrhy, jak by mohly v budoucnu vypadat role prince Harryho a vévodkyně Meghan. Scénáře byly údajně podle médií vytvořeny za pomoci britské a kanadské vlády.

Co se řešílo?

Královská rodina se usnesla na tom, jak bude v budoucnu vypadat „nová a progresivní“ role manželského páru ze Sussexu. Dohodla se na přechodném období, během kterého budou vévoda a vévodkyně ze Sussexu trávit čas v Británii i v Kanadě. V tiskovém vyjádření to po schůzce oznámila královna Alžběta II. Požádala o to, aby se ke „konečným rozhodnutím“ dospělo v nejbližších dnech.

Harry a Meghan minulý týden bez konzultací s královskou rodinou oznámili, že končí ve funkci „předních členů“ a mají v plánu žít rozkročeni mezi Kanadou a Velkou Británií.

Princ Harry s manželkou Meghan a synem Archiem letos Vánoce slaví mimo Británii.
Britský princ Harry s chotí Meghan a synem Archiem v pondělí dorazili do...

Další důležitou otázkou je, kdo bude platit jejich ochranku, která stojí Brity ročně 600 tisíc liber (17 milionů korun). Podle serveru Daily Mail by páru měl zůstat dům Frogmore Cottage, který po svatbě renovovali v přepočtu za 71 milionů korun z kapes daňových poplatníků. 

Co chce královna?

Podle deníku The Guardian si britská panovnice přeje, aby byl již v pondělí učiněn pokrok v „sussexské otázce“. Finální plán by dle informací z Buckinghamského paláce měl být oznámen během několika dní. Všichni si údajně přejí, aby manželský pár zůstal v rámci královské rodiny, ale zároveň aby oba měli pocit, že dostali dostatečnou příležitost a necítili se pod tlakem.

„Moje rodina a já naprosto podporujeme touhu Harryho a Meghan vybudovat si nový život jakožto mladá rodina. Ačkoli bychom preferovali, kdyby zůstali plnohodnotnými funkčními členy královské rodiny, respektujeme a chápeme jejich přání žít jako rodina nezávisleji a při tom zůstat váženou součástí mojí rodiny,“ uvedla královna po schůzce.

Po čem přesně touží Harry a Meghan?

Jejich nová webová stránka je zatím na slovo skoupá. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu minulý týden oznámili, že se chtějí „stáhnout“, ale budou pokračovat v charitativní práci a budou podporovat královnu, pokud o to požádá.

Primárně však touží po finanční svobodě – tedy, že mohou vydělávat a utrácet peníze bez královských omezení. Právě kvůli utrácení média nejednou kritizovala manželský pár, ať už šlo o přestavbu domu Frogmore Cottage či o let tryskáčem na dvoudenní večírek do New Yorku. Harry a Meghan mají podle deníku Daily Telegraph v plánu se vzdát ročního příjmu od královny (přibližně 5 milionů liber), který údajně pokrývá asi jen 5 procent jejich nákladů na život.

Pár si ale zároveň přeje ponechat tituly vévoda a vévodkyně. Hrozí tak, že by je média mohla obvinit ze snahy získat finanční profit z královského statusu (Manželský pár si ostatně zaregistroval značku „Sussex Royal“, která pokrývá široké spektrum podnikání, a to od možnosti prodeje oblečení až po vytváření „emočních podpůrných skupin“).

Princ Harry se snoubenkou Meghan Markleovou v zahradě Kensingtonského paláce v...

Princ Harry se snoubenkou Meghan Markleovou v zahradě Kensingtonského paláce v Londýně.

Existuje střední cesta?

Podle britských médií se zatím jako nejpravděpodobnější varianta budoucího statusu manželského páru rýsuje „hybridní královská role“. Pokud by například získali nové role v rámci Commonwealthu (volné sdružení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jeho bývalých dominií a kolonií), zbavili by se povinnosti být součástí každodenní rutiny. Manželé by tak mohli žít v zahraničí a působit v globálním měřítku. Princ Harry je již teď předsedou platformy Queen’s Commonwealth Trust a Meghan její místopředsedkyní.

Deník The Guardian v pondělí informoval, že se možností role v rámci Commonwealthu zabývá i šéf britské státní správy Mark Sedwill. Zároveň i fakt, že plánování budoucích funkcí Harryho a Meghan řeší i kanadská vláda, naznačuje, že právě tam se chce pár přestěhovat. Na schůzce byla tato spekulace potvrzena. Zde je nutné připomenout, že oficiální hlavou Kanady je stále britská královna a manželé by tak mohli získat hybridní královskou roli i zde.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!