26. dubna 2019 13:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Vše obětoval, aby uchlácholil žluté vesty.‘ Opozice se tvrdě pustila do Macronových reforem

Emmanuel Macron | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron | foto: ČTK

PAŘÍŽ/PRAHA Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek představil výsledky velké národní debaty a cíle, ke kterým chce přiblížit francouzský stát. Podle představitelů opozice jsou však Macronem předkládané změny pouze „samolibostí“, chybí jim „celkový rámec“ a „seriózní ekonomická vize“.

„Malá gesta a pouze malé opravy velkých chyb, které napáchal,“ řekl pro radio Europe 1 o novém plánu francouzského prezidenta šéf opoziční strany Les Républicains Laurent Wauquiez. Podle něj Macronův plán Francouze nezajímá.

„Prezident nepřednesl nic závažného v otázce státních výdajů. Oznámil jen jedno konkrétní opatření a to snížení počtu úředníků. Bez snížení státních výdajů, nemůže být snížení daní trvalé,“ napsal následně na Twitter Wauquiez.

Podle Sébastiena Chenua, mluvčího opoziční strany Rassemblement national, v jehož čele stojí Marine Le Penová, prezident „vše obětoval, aby uchlácholil žluté vesty“. Samotná šéfka strany již před Macronovým projevem uvedla na tiskové konferenci v Praze, že od jeho projevu „neočekává vůbec nic.“

Jean-Luc Mélechon během kampaně v Dijonu.

Jean-Luc Mélechon během kampaně v Dijonu.

Macronovy změny však dobře nepřijala ani levice. „Ví vůbec Macron, že jeho projev měl ukončit politickou krizi?“ ptal se šéf levicové strany France Insoumis Jean-Luc Mélenchon. 

„Prezident a jeho vláda oznámili ‚tvrdá nařízení‘. Ve skutečnosti však Francouzi mohli pozorovat samolibost a prodlužování solitérské show,“ dodal Fabien Roussel z Komunistické strany.

Macronův plán

Macron chce změnit počet zastupitelů v Národním shromáždění i senátu, změnit systém volby na poměrný, aby v parlamentu byly zastoupeny i menší strany. Zároveň se zavázal, že během jeho vlády nebude zavřena kvůli úsporám žádná škola, ani nemocnice – ty, které na tom nejsou ekonomicky dobře, bude stát dotovat. Ve školkách a školách na prvním stupni pak omezí počet dětí ve třídách na čtyřiadvacet.

Nejvíce kontroverzní záležitostí v elitářské francouzské společnosti pak může být omezení vlivu studentů a absolventů elitní školy Ecole National d’Administration (ENA), jejímiž strukturami prošli v posledních letech téměř všichni vysocí vládní úředníci a prezidenti. Právě toto téma bylo poslední týden nejčastěji zmiňované napříč pravicovými i levicovými médii.

Výsledkem celonárodní debaty byl i požadavek na valorizaci nízkých důchodů, což prezident v úvodním projevu zmínil. „Špatně jsou na tom i důchodci. Celý život pracovali a teď nemají ani 1300 eur měsíčně,“ poznamenal Macron. Prezident tedy slíbil, že u důchodů nižších než 2 tisíce eur (cca 51,5 tisíce korun) bude jejich výše upravena o úroveň inflace a mezi lety 2019 a 2020 by důchody měly vzrůst o 0,3 procenta. Francouzům pak ustoupí i v otázce daně z příjmu, kterou má v plánu snížit.

Macron však svým čtvrtečním projevem nepřesvědčil 63 procent Francouzů, vyplynulo podle deníku Le Figaro z průzkumu institutu Harris Interactive a agentury Epoka. Pouze 30 procent respondentů shledalo šéfa Elysejského paláce přesvědčivým a sedm procent velmi přesvědčivým.

mhMartin Hampejs