6. května 2019 21:34, aktualizováno  21:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Všichni pachatelé teroristických útoků na Srí Lance jsou podle policie zadržení či mrtví

Jde o nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky a jeho cílem byly kostely... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jde o nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky a jeho cílem byly kostely... | foto: Reuters

Kolombo Všichni, kdo plánovali velikonoční sebevražedné útoky na Srí Lance nebo je přímo vykonali, byli buď zadrženi nebo jsou mrtví. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámil to policejní šéf Čandana Vikramaratne.

Bezpečnostní složky rovněž při raziích zabavily materiál na výrobu výbušnin, který chtěli radikálové použít ještě v budoucnosti.

Podle srílanských úřadů spáchalo velikonoční sebevražedné útoky na kostely a hotely devět islamistů, kteří byli všichni domácího původu. Tak jako k dalším velkým teroristickým útokům ve světě se i k těm na Srí Lance přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), nepředložila pro to ale žádné hodnověrné důkazy. Srílanské úřady viní z masakru dosud málo známou islamistickou skupinu národní Tauhíd džamáate (NTJ), v jejímž čele stál místní radikální duchovní Zahrán Haším. Ten při jednom z atentátů zahynul.

Podezřelý vchází do kostela sv. Sebastiána.
Rakve jsou neseny během hromadného pohřbu obětí na hřbitov poblíž kostela...

Bezpečnostní složky zatkly v souvislosti s atentáty přes 150 lidí, jsou mezi nimi i cizinci ze Sýrie a Egypta. V zemi bylo po útocích nasazeno na 10 000 vojáků, kteří prováděli prohlídky a dohlíželi na bezpečnost u svatostánků.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!