Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Všichni zemřete.‘ Policie zveřejnila poslední videa masového vraha před střelbou ve floridské škole

Nikolas Cruz na jednom z videí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikolas Cruz na jednom z videí. | foto: Youtube.com/ WPBF 25 News

PARKLAND/PRAHA Floridská policie zveřejnila videa, která před útokem na střední škole natočil devatenáctiletý střelec Nikolas Cruz. Na nich chladnokrevně oznamuje, jak přesně útok provede, kolik lidí chce zabít i naznačuje, proč střílet chce. Cruzovi za vraždu sedmnácti dětí hrozí až trest smrti.

„Ahoj, já jsem Nik a budu dalším střelcem ve škole v roce 2018. Můj plán je zabít dvacet lidí se zbraní AR-15. Bude to velká událost. Až mě uvidíte ve zprávách budete vědět, kdo jsem. Všichni zemřete,“ řekl do kamery devatenáctiletý Nikolas Cruz a začal se smát. „Už se nemůžu dočkat,“ dodal na závěr.

Na třech videích, která zveřejnila floridská policie, je vidět mladík v zeleném tričku a kšiltovce, jak se chvástá budoucím útokem. Nakonec na střední škole ve floridském Parklandu zabil v únoru letošního roku 17 lidí. Na záběrech s naprosto ledovým klidem popisuje, jak přesně útok provede.

„Plán je takovýto. Vezmu si Ubera do školy kolem půl třetí, půjdu do školního kampusu, vyjdu po schodech, odložím tašky a vezmu si svou AR. Budu střílet lidi na hlavním dvoře a lidi budou umírat,“ popisuje Cruz zatímco zabírá jen silnici a své nohy v bytelných pohorkách. Je vidět, že na ruce má sádru, na sobě oranžovou mikinu a šedivé kalhoty.

„Dnes je ten den. Den, kdy to všechno začne. Den, kdy se můj masakr odehraje. Všechny děti ve škole budou ve strachu utíkat a budou se schovávat. Z hněvu mojí moci poznají, kdo jsem. Můj život je nic a já jsem nikdo,“ řekl na třetím videu poněkud teatrálně budoucí útočník.

„Můj život je nic a nemá smysl. Všechno, čeho si vážím, nechávám odejít. Každý den vidím svět, končit další den. Žiji osamělý život v ústraní a samotě. Nesnáším všechny a všechno. S mocí mé AR budete vědět, kdo jsem,“ je z nahrávky slyšet Cruzův hlas zatímco je na záběrech vidět jen kolo bicyklu.

„Mám již dost toho, aby mi někdo říkal, co a kdy dělat. Mám dost toho, aby mi někdo říkal, že jsem idiot a blbec. V životě jste všichni blbci. Jste všichni stupidní a máte vymyté mozky těmi zk**venými politickými a vládními programy,“ řekl afektovaně devatenáctiletý student.

Devatenáctiletý Nikolas Cruz, který je obviněn ze zabití nejméně 17 lidí na...
Záchranné složky připravují oběti útoku k převozu v Parklandu.

„Všichni uvidíte! Všichni budete znát mé jméno!“ zvolal Cruz a pak se na chvíli uklidnil. Změněnou tóninou hlasu pak pokračoval. „Má láska k tobě Angie, nikdy neodejde. Doufám, že se potkáme v posmrtném životě. Tak či tak, všechno skončí a všichni zemřeme,“ zakončil svůj proslov k bicyklu Cruz.

Studenta po osudné střelbě zadržela policie, ale doposud nevysvětlila, proč mladík útok spáchal. Podle deníku The Washington Post možné, že jedno z videí bylo natočené přímo na střední škole Marjory Stoneman Douglas.

Devatenáctiletý Američan v polovině února na floridské střední škole zastřelil sedmnáct lidí. Na začátku března stanul před soudem ve Fort Lauderdale a byl formálně obviněn ze sedmnáctinásobné vraždy a hrozí mu trest smrti. Velká porota rovněž Cruze obvinila ze sedmnácti pokusů o vraždu, protože řadu studentů a učitelů školy v Parklandu střelbou zranil.

Cruzův obhájce soudu řekl, že jeho mandant vinu přizná, pokud trest smrti nepadne. Podle AP by to znamenalo, že soud floridského střelce odsoudí k doživotnímu vězení. Rozhodnutí o maximální výši trestu ale zatím nepadlo, datum dalšího stání nebylo oznámeno.

Podle policie měl Cruz masovou vraždu dobře naplánovánu a postupoval chladnokrevně. Od chvíle, kdy do školní budovy vstoupil, do chvíle, kdy ji opustil, uplynulo šest minut. Uvnitř zabil 12 lidí, venku další tři. Dva lidé zemřeli v nemocnici později na následky těžkých zranění.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...