31. května 2018 10:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Všichni zemřete.‘ Policie zveřejnila poslední videa masového vraha před střelbou ve floridské škole

Nikolas Cruz na jednom z videí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikolas Cruz na jednom z videí. | foto: Youtube.com/ WPBF 25 News

PARKLAND/PRAHA Floridská policie zveřejnila videa, která před útokem na střední škole natočil devatenáctiletý střelec Nikolas Cruz. Na nich chladnokrevně oznamuje, jak přesně útok provede, kolik lidí chce zabít i naznačuje, proč střílet chce. Cruzovi za vraždu sedmnácti dětí hrozí až trest smrti.

„Ahoj, já jsem Nik a budu dalším střelcem ve škole v roce 2018. Můj plán je zabít dvacet lidí se zbraní AR-15. Bude to velká událost. Až mě uvidíte ve zprávách budete vědět, kdo jsem. Všichni zemřete,“ řekl do kamery devatenáctiletý Nikolas Cruz a začal se smát. „Už se nemůžu dočkat,“ dodal na závěr.

Na třech videích, která zveřejnila floridská policie, je vidět mladík v zeleném tričku a kšiltovce, jak se chvástá budoucím útokem. Nakonec na střední škole ve floridském Parklandu zabil v únoru letošního roku 17 lidí. Na záběrech s naprosto ledovým klidem popisuje, jak přesně útok provede.

„Plán je takovýto. Vezmu si Ubera do školy kolem půl třetí, půjdu do školního kampusu, vyjdu po schodech, odložím tašky a vezmu si svou AR. Budu střílet lidi na hlavním dvoře a lidi budou umírat,“ popisuje Cruz zatímco zabírá jen silnici a své nohy v bytelných pohorkách. Je vidět, že na ruce má sádru, na sobě oranžovou mikinu a šedivé kalhoty.

„Dnes je ten den. Den, kdy to všechno začne. Den, kdy se můj masakr odehraje. Všechny děti ve škole budou ve strachu utíkat a budou se schovávat. Z hněvu mojí moci poznají, kdo jsem. Můj život je nic a já jsem nikdo,“ řekl na třetím videu poněkud teatrálně budoucí útočník.

„Můj život je nic a nemá smysl. Všechno, čeho si vážím, nechávám odejít. Každý den vidím svět, končit další den. Žiji osamělý život v ústraní a samotě. Nesnáším všechny a všechno. S mocí mé AR budete vědět, kdo jsem,“ je z nahrávky slyšet Cruzův hlas zatímco je na záběrech vidět jen kolo bicyklu.

„Mám již dost toho, aby mi někdo říkal, co a kdy dělat. Mám dost toho, aby mi někdo říkal, že jsem idiot a blbec. V životě jste všichni blbci. Jste všichni stupidní a máte vymyté mozky těmi zk**venými politickými a vládními programy,“ řekl afektovaně devatenáctiletý student.

Devatenáctiletý Nikolas Cruz, který je obviněn ze zabití nejméně 17 lidí na...
Záchranné složky připravují oběti útoku k převozu v Parklandu.

„Všichni uvidíte! Všichni budete znát mé jméno!“ zvolal Cruz a pak se na chvíli uklidnil. Změněnou tóninou hlasu pak pokračoval. „Má láska k tobě Angie, nikdy neodejde. Doufám, že se potkáme v posmrtném životě. Tak či tak, všechno skončí a všichni zemřeme,“ zakončil svůj proslov k bicyklu Cruz.

Studenta po osudné střelbě zadržela policie, ale doposud nevysvětlila, proč mladík útok spáchal. Podle deníku The Washington Post možné, že jedno z videí bylo natočené přímo na střední škole Marjory Stoneman Douglas.

Devatenáctiletý Američan v polovině února na floridské střední škole zastřelil sedmnáct lidí. Na začátku března stanul před soudem ve Fort Lauderdale a byl formálně obviněn ze sedmnáctinásobné vraždy a hrozí mu trest smrti. Velká porota rovněž Cruze obvinila ze sedmnácti pokusů o vraždu, protože řadu studentů a učitelů školy v Parklandu střelbou zranil.

Cruzův obhájce soudu řekl, že jeho mandant vinu přizná, pokud trest smrti nepadne. Podle AP by to znamenalo, že soud floridského střelce odsoudí k doživotnímu vězení. Rozhodnutí o maximální výši trestu ale zatím nepadlo, datum dalšího stání nebylo oznámeno.

Podle policie měl Cruz masovou vraždu dobře naplánovánu a postupoval chladnokrevně. Od chvíle, kdy do školní budovy vstoupil, do chvíle, kdy ji opustil, uplynulo šest minut. Uvnitř zabil 12 lidí, venku další tři. Dva lidé zemřeli v nemocnici později na následky těžkých zranění.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.