Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vstup Čechů omezily kvůli koronaviru také Lotyšsko a Estonsko. Po příjezdu je povinná karanténa

Pohled na lotyšskou Rigu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na lotyšskou Rigu. | foto: Lidové noviny

Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí přidalo na seznam zemí se zvýšeným rizikem šíření nemoci covid-19 Česko a Monako, napsal v pátek lotyšský zpravodajský server Delfi.lv. "Cestující z těchto zemí, anebo osoby cestující přes ně tranzitem, budou muset po příjezdu do Lotyšska do dvoutýdenní karantény," upozornil. Češi se ocitli na obdobném seznamu i v sousedním Estonsku. Již v pátek ráno omezilo vstup Čechů také Slovinsko.

České ministerstvo zahraničí upozornilo, že povinnou karanténu budou muset Češi absolvovat při příjezdu do Lotyšska od dnešního odpoledne. Přitom ji nelze nahradit negativním testem na covid-19. V Estonsku budou muset Češi nastoupit do dvoutýdenní karantény po příjezdu v příštím týdnu.

Karanténa v Lotyšsku je povinná také pro cestující ze Švédska, Lucemburska, Portugalska, Rumunska, Bulharska a Británie. Ve všech těchto zemích je míra onemocnění covidem-19 vyšší než 16 případů na 100.000 obyvatel.

Česko za uplynulých 14 dní zaznamenalo 1898 případů koronavirové nákazy, což je přibližně 18 případů na 100 000 obyvatel.

V samém Lotyšsku tato míra činí 0,7 případu na 100 000 obyvatel, což je nejméně v Evropské unii, a nadále klesá. Nemocnost klesá i v sousedním Estonsku a Litvě, dodal server s tím, že úřady nedoporučují Lotyšům vyjíždět do zahraničí.

Estonské ministerstvo zahraničí na své internetové stránce upozorňuje, že povinná karanténa se neuplatňuje v případě, že osoba přicestovala ze země, kde v posledních dvou týdnech počet nakažených koronavirem nepřekročil 15 případů na 100 000 obyvatel. Pokud tak tomu není, daná osoba musí absolvovat dvoutýdenní karanténu v Estonsku, přičemž seznam se obnovuje každý pátek na příslušném webu: ten v případě Česka nyní uvádí ukazatel 18,2.

V Litvě je podle dostupných informací od pondělka tohoto týdne povinná dvoutýdenní karanténa po příjezdu z padesátky nejpostiženějších zemí světa, včetně Švédska, Ruska a Běloruska. Dříve se tato karanténa jen doporučovala. 

Seznam se aktualizuje každý týden, přičemž mezi nejpostiženější se zařazují země, ve kterých ukazatel nemocnosti koronavirem překračuje 25 případů na 100 000 obyvatel. Pokud se ukazatel pohybuje mezi 15 až 25 případy, cizinci z této země smějí přicestovat a karanténa je jim doporučena, uvedl litevský server Nedelia.lt.

Lotyšský hlavní hygienik Uga Dumpis dnes v televizi označil za aktuálně hlavní starost možnost „importu koronaviru z dalších zemí“. Proto je podle něj tak důležitá karanténa po příletu ze zemí s vysokým výskytem koronaviru, uvedl portál Baltic News Network (BNN).

Server dodal, že pokud jde o denní přírůstek nových případů nákazy, tak v Litvě nejnověji zaznamenali tři, v Estonsku jeden a v Lotyšský žádný.

Od počátku pandemie se v Lotyšsku nakazilo celkem 1120 lidí a 30 nákaze podlehlo, Estonsko zaznamenalo 1991 případů a 69 úmrtí a Litva ohlásila 1828 nakažených a 79 úmrtí, dodal BNN.

Komplikace ve Slovinsku

Ze seznamu bezpečných zemí podle výskytu koronaviru v pátek Českou republiku vyřadilo také Slovinsko. Od soboty tam budou muset Češi po příjezdu na dva týdny do karantény, pokud se neprokážou doklady o zaplaceném pobytu a také negativním testem na covid-19 starým maximálně 36 hodin. Průjezd zemí, přes kterou řada českých občanů cestuje do Chorvatska, je ale dál možný bez zásadních omezení.

Pro české občany, kteří se už nachází na území Slovinska, se nic nemění. Česká vláda soudí, že rozhodnutí Slovinska není objektivní, protože kromě Karvinska je epidemiologická situace v Česku klidná. Česká diplomacie chce se slovinskou stranou řešit, zda by pro Čechy bylo možné absolvovat test až na slovinském území. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) má zatím od slovinské strany příslib, že až počet nově nakažených v Česku klesne za 14 dní pod deset na 100 000 obyvatel, Česko se na seznam bezpečných zemí vrátí.

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Zástupce přednosty anesteziologické kliniky VFN Martin Balík hovoří s novináři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...