12. srpna 2014 12:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vstupte do Pchjongjangu. Svět fascinuje nové video z KLDR

Nové snímky severekorejského Pchjongjangu vypadají jako propagační materiály. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové snímky severekorejského Pchjongjangu vypadají jako propagační materiály. | foto: Reprofoto

PCHJONGJANG Dynamická a živoucí metropole, strážci pořádku pomáhající občanům, rozesmáté děti v moderním skateparku. Tak vypadá hlavní město Severní Koreje v novém videu s názvem “Vstupte do Pchjongjangu”, které představuje tuto metropoli trochu jinak, než jsme byli doposud zvyklí. Navzdory omezením a nepřetržitému dohledu místních úřadů jej natočili dva britští tvůrci, kteří se tímto počinem snaží dle svých slov překonat klišé o Severní Koreji jako zemi samotářské a plné bídy.

„Je pravděpodobné, že průměrný návštěvník Pchjongjangu bude překvapen scénami, s nimiž se setká a tím, jak čisté a spořádané město ve skutečnosti je,“ shrnují své dojmy ze severokorejské metropole tvůrci videa, kameraman Rob Whitworth a JT Singh, průkopník tzv. city-brandingu.

Filmaři se při svém natáčení setkali s velkou spoustou obyčejných obyvatel, o nichž tvrdí: „Čím více Severokorejců člověk potká, tím více vidí organickou společnost, která chce být normální zemí.“

ČTĚTE TAKÉ:

Permanentní dohled

Jak oba muži nicméně dodávají, při natáčení byli pod neustálým dohledem. „Nebylo nám dovoleno natáčet žádné staveniště, policejní osoby či nerozvinuté oblasti,“ přiznávají to v rozhovoru publikovaném na serveru vimeo.com. Museli se tak řídit pravidly jako každý jiný zahraniční turista.

Video, které si získalo pochvalné ohlasy v zahraničních médiích, jako je Washington Post nebo Guardian, pracuje s časosběrnou metodou, pro kterou jsou charakteristické zrychlené záběry. Natáčení probíhalo ve spolupráci s Koryo Tours, specialistou na cestování po Severní Koreji se sídlem v Pekingu.

Enter Pyongyang from JT Singh on Vimeo.

mel, , Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz