1. srpna 2017 14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vtipálek napálil Bílý dům, vydával se za Trumpovy nejbližší. Nachytal se i mluvčí

Donald Trump a Jared Kushner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump a Jared Kushner | foto: Reuters

WASHINGTON Neznámý vtipálek se v e-mailové konverzaci vydával za různé americké představitele a úředníky z Bílého domu. Nachytal tak spoustu vysoce postavených mužů z Trumpovy administrativy, kteří mu otevřeně odpovídali, včetně šéfa komunikace Bílého domu Anthonyho Scaramucciho, jenž byl v pondělí zbaven funkce. Podle expertů mohou takové e-maily představovat bezpečnostní riziko.

Server CNN zveřejnil i přepisy konverzací. V jedné z nich se vtipálek vydával za personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse, který byl ze své funkce vyhozen o den dříve. Pod touto falešnou identitou oslovil šéfa komunikace Bílého domu Anthonyho Scaramucciho, s nímž měl Priebus vyhrocené vztahy a který přišel o své místo následně v pondělí kvůli dřívějším slovním výpadům vůči svým kolegům.

Vtipálek využil tweetu Scaramucciho, v němž se šéf komunikace Bílého domu ohradil proti zatahování jeho rodiny do mediální přestřelky s Priebusem. Scaramucci byl totiž kritizován za to, že v době, kdy jeho žena rodila, byl on 24. června s Donaldem Trumpem v Západní Virginii. Ani tento projev loajality mu však nestačil - po deseti dnech musel rezignovat. V příspěvku Scaramucci zmínil, že se díky tomu ukáže, kdo v médiích má uroveň, a kdo ne.

„Slíbil jsem si, že si neušpiním ruce,“ napsal falešný Priebus, „ale poté co jsem si přečetl tvůj dnešní tweet, který říkal, jak ‚brzy zjistíme, kdo v médiích má úroveň, a kdo ne‘, mě donutily, abych ti napsal. Ten tweet je naprosto pokrytecký, dokonce i na tebe. Sám jsi nikdy na takové úrovni s lidmi nejednal, ale přesto si myslíš, že by tak měli jednat lidé s tebou? Generál Kelly zvládne tu práci dobře. Klidně dokonce uznám, že ji zvládne lépe než já. Ale způsob, jakým k výměně došlo, byl podlý. A bolestivý. Nečekám od tebe odpověď.“

Šéf komunikace Bílého domu Anthony Scaramucci.

Bývalý šéf komunikace Bílého domu Anthony Scaramucci.

Pravý Scaramucci, přezdívaný Mooch, vtipálkovi odpověděl: „Sám víš, co jsi udělal. Všichni to víme. I dnes. Ale můžeš si být jistý, že jsme byli připraveni. Pravý muž by se omluvil.“

Falešný Priebus se ohradil. „Nemůžu uvěřit, že zpochybňuješ mou etiku! Takzvaný ‚Mooch‘, který nezvládá ani svůj první týden v Bílém domě, aniž by to ho nějak rozhodilo. Nemám se za co omlouvat.“

Opravdový Scaramucci se opět nedal. „Přečti si Shakespeara. Především Othella. Přesně tam jsi. Moje rodina je mimochodem v pořádku a bude se jí dařit. Vím, co jsi udělal. Už mě víckrát neuvidíš.“

Reince Priebus by v pozici šéfa republikánské strany a zároveň šéfa štábu...

Reince Priebus s Donaldem Trumpem.

Čí hlavy by měly padat?

Scaramucci se nenechal napálit jen jednou. Pustil se i do e-mailové konverzace s údajným velvyslancem USA v Rusku Jonem Huntsmanem Juniorem.

„Čí hlavy by měly padat jako první?“ zeptal se Scaramucciho falešný Huntsman ze účtu na Gmailu. „Možná bych mohl trochu pomoci.“

Jon Huntsman

Jon Huntsman

Scaramucci se jal, opět ve víře, že si píše se skutečným člověkem, odepisovat. „Hlavy obou dvou,“ odepsal vtipálkovi. Narážel tím očividně na Priebuse i na kontroverzního poradce Steva Bannona, se kterými měl Scaramucci napjaté vztahy.

Po pár zdvořilostních zprávách si pak Scaramucci domnělého amerického velvyslance v Rusku pozval na návštěvu. „Jste momentálně v Moskvě? Jestli ne, zastavte se,“ napsal Scaramucci.

Hlavní Trumpův poradce Steve Bannon přichází na ceremonii skládání slibu...

Steve Bannon

Řádil i falešný Trumpův zeť

Podobně zavařil vtipálek i poradci pro národní bezpečnost Tomu Bossertovi. „Tome, ke konci sprna pořádáme takové menší soaré,“ napsal mu vtipálek, který se podepsal jako Jared Kushner, zeť Donalda Trumpa. „Bylo by skvělé, kdybys mohl přijít, slibuji ti, že jídlo bude alespoň srovnatelné s tím, co jsme jedli v Iráku. Měl by to být fajn večer.“

Nic netušící Bossert pozvání bez váhání přijal. „Díky, Jarede. S takovým příslibem to nemohu odmítnout,“ napsal Bossert falešnému Kushnerovi. Navíc mu ve zprávě nabídl svou soukromou e-mailovou adresu.

Jared Kushner

Jared Kushner

Na dotazy médií Bossert nereagoval. Sám vtipálek, který zaslal celou konverzaci CNN, se podivil nad tím, že Bossert se svou expertízou na e-mail vůbec odpovídal.

Představitelé Bílého domu uznali, že podobné události zaznamenali a hodlají se jimi vážně zabývat. „Bereme velmi vážně vše související s kyberbezpečností a budeme tyto případy nadále prověřovat,“ řekla mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová.

Experti: Řádění vtipálka je bezpečnostní problém

Sám vtipálek, který své konverzace zveřejňuje na twitterovém účtu @SINON_REBORN, se popisuje jako „líný anarchista“.

Představitelé Bílého domu uznali, že události zaznamenali a hodlají se jimi vážně zabývat. „Bereme velmi vážně vše související s kyberbezpečností a budeme tyto případy nadále prověřovat,“ řekla mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová.

Podle expertů na internetové zabezpečení tyto případy jen ilustrují jak zranitelní Američané – včetně těch na nejvyšších postech – zůstávají vůči takzvanému „spear-phisingu“. To je proces, kdy jsou počítače úředníků napadeny skrze nerozvážné otevírání stránek úředníky, kteří pak vystavují vládní počítače a systémy riziku úniku.

V žádném z těch případů žádný z vysoce postavených představitelů sice na žádný odkaz neklikli, proto se nejednalo o tak vážné pochybení, nicméně spear-phising začíná často právě tak, že se hacker vydává za jinou osobu.

mbMichal Bernáth

Najdete na Lidovky.cz