3. září 2014 14:13, aktualizováno  16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vůdce džihádistů je nejspíš po smrti. Zabily ho americké drony

Hnutí Šabáb chce vytvořit v Africkém rohu islámský stát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hnutí Šabáb chce vytvořit v Africkém rohu islámský stát. | foto: ČTK

MOGADIŠO Velitel somálských islamistických milic Šabáb Ahmed Abdi Godane byl velmi pravděpodobně zabit během pondělních amerických náletů. S odvoláním na somálské i západní bezpečnostní složky to uvedla agentura AFP. Godane údajně seděl v jednom ze dvou vozidel, které zasáhl americký bezpilotní letoun.

"Máme informace, že povstalci už řeší Godaneho nástupnictví," uvedl vysoký představitel somálských tajných služeb. Na definitivní potvrzení teroristovy smrti je však prý brzy. Vzhledem k situaci v oblasti se bezpečnostní složky nemohly dostat na místo útoku a případně ohledat Godaneho tělo. Mluvčí Šabábu se k údajné smrti svého vůdce odmítl vyjádřit.

Rozpoutali teror

Islamisté rozpoutali údajně krátce po americkém útoku v oblasti teror. Zabíjeli prý všechny obyvatele podezřelé ze špionáže pro USA. Somálská vláda přesto členům milic Šabáb dnes nabídla amnestii a zpětnou integraci do společnosti, pokud se během příštích 45 dní vzdají. Podle stanice BBC jde o snahu vlády využít zranitelnost organizace po domnělé smrti jejího šéfa.

Milice Šabáb ale oslabují i vojensky. Během posledních týdnů ztratily pod tlakem vládních jednotek a sil Africké unie kontrolu nad několika městy v centrální části země.

Godane patřil k nejhledanějším africkým teroristům od září 2013, kdy somálské milice Šabáb podnikly rozsáhlý atentát na nákupní centrum v keňské metropoli Nairobi, při němž zahynulo nejméně 67 lidí. Šlo o pomstu Šabábu vůči Keni, která vyslala do Somálska své vojáky na pomoc v boji proti extremistům. Pod Godaneho vedením se somálští radikálové také spojili s teroristickou sítí al-Káida. Spojené státy na jeho hlavu vypsaly odměnu sedm milionů dolarů (asi 147 milionů Kč).

VÍCE ZDE:

Američané své jednotky ze Somálska stáhli v roce 1994, v posledních letech ale provedli na somálském území několik leteckých útoků namířených proti islamistům ovládajícím některé oblasti na jihu a ve střední části země.

Letos v lednu zasáhl americký letecký útok na jihu Somálska auto s jedním z vůdců radikálů. Loni v říjnu pak Američané při náletu na auto s vysokými představiteli hnutí Šabáb usmrtili člověka, který je v rámci tohoto hnutí expertem na výbušniny.

Lidovky.cz, ČTK