Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vůdce Hamásu: Pro Palestince se obětujeme. Izrael je zloděj a vrah

„My jsme oběti a oni jsou vrazi,“ prohlásil vůdce radikálního hnutí Hamás... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „My jsme oběti a oni jsou vrazi,“ prohlásil vůdce radikálního hnutí Hamás... | foto: CNN / YoutubeReprofoto

Krvavému konfliktu mezi izraelskou armádou a palestinským radikálním hnutím Hamás padlo za oběť již přes 1800 lidských životů, další tisíce lidí utrpěly těžká zranění. Drtivou většinu mrtvých tvoří palestinští civilisté. Izrael z jejich smrti viní Hamás, jenž údajně využívá taktiky lidských štítů. Vůdce hnutí Chálid Mašál to odmítá jako lež „agresivního“ Izraele. „Jsou to zloději země a vrahové,“ prohlásil na adresu židovského státu v exkluzivním rozhovoru pro stanici CNN.

Měsíc trvající izraelská operace v Pásmu Gazy si podle palestinských zdrojů vyžádala přes 1800 mrtvých a na 9000 zraněných. Přes 250 000 tamních Palestinců se uchýlilo pod ochranu OSN, která izraelské tažení v uplynulých týdnech několikrát kritizovala a obvinila Izrael z páchání válečných zločinů. Představitelé židovského státu však tvrdí, že ofenziva je zaměřena proti militantům, a utrpení palestinských civilistů dává za vinu Hamásu, který podle nich záměrně rozmisťuje své vojenské struktury do civilních příbytků či v jejich těsné blízkosti.

VÍCE ZDE:

Hamás to ale popírá. „Hamás se pro svůj národ obětuje, nevyužívá ho jako lidský štít, aby ochránil své vojáky. My jsme oběti, oni (Izrael) jsou vrahové,“ odsoudil Izrael z katarského exilu vůdce palestinských radikálů Chálid Mašál. V exkluzivním rozhovoru s redaktorem stanice CNN prohlásil, že je nemožné, aby se na každém místě, jež izraelské rakety zasáhly, nacházeli bojovníci Hamásu.

V souladu s rétorikou Hamásu trvá Mašál na tom, že hnuti bojuje za spravedlivou věc: osvobození okupované Palestiny. Tento požadavek podle něj vojenskou kampaň proti Izraelcům opravňuje. „Palestinský odboj má právo na sebeobranu a právo vypořádat se s invazivní izraelskou silou všemi nutnými prostředky. My jsme právoplatní majitelé této země, oni (Izrael) jsou zloději,“ řekl CNN Mašál, jenž stojí v čele Hamásu od roku 2004.

ČTĚTE TAKÉ:

‚Mezinárodní společenství selhalo‘

Myšlenku příměří, jež se mezinárodní společenství mezi oběma znepřátelenými stranami horečně snaží zprostředkovat, neodmítá, ale pouze za takových podmínek, jež budou vyhovovat Hamásu. Pouze tehdy jsou palestinští radikálové ochotni klid zbraní přijmout. „Bez ohledu na pozice ostatních (stran) jsme oznámili, že jsme připraveni vyslat do Káhiry delegaci, aby jednala s Egypťany o zprostředkování rozhovorů mezi námi a Izraelci. Chceme dosáhnout dohody, která by naplnila palestinské požadavky, jejichž cílem je konec obléhání Gazy,“ uvedl Mašál.  

Za krveprolití podle něj může Izrael, nepřímo z něj však obvinil rovněž Západ, jemuž vyčetl, že straní „agresorovi“. „Je politováníhodné, že americká administrativa a prezident Obama přijali za svou izraelskou verzi (dění), která je lživá. Od roku 1948 (kdy byl vyhlášen nezávislý Stát Izrael, pozn. red.) palestinský národ naslouchá mezinárodnímu společenství, OSN a mezinárodním směrnicím, neboť doufá, že tím ukončí agresi. Mezinárodní společenství však selhalo a izraelskou okupaci neukončilo, nezajistilo našemu národu právo na sebeurčení a samostatný stát. (Izraelský premiér) Netanjahu dokonce i sabotoval i poslední jednání mezi ním a (prezidentem palestinské samosprávy Mahmúdem) Abbásem,“ prohlásil Mašál.

KRACH MÍROVÝCH JEDNÁNÍ:

Navzdory vojenské převaze Izraele, již Mašál uznává, trvá vůdce Hamásu na tom, že Palestinci v konfliktu nakonec zvítězí. „Jsme silnější než oni (Izrael), protože naše věc je spravedlivá. Nemusíme vyhrát jednu nebo dvě bitvy, ale na konci vyhrajeme válku. Zvítězíme svou vytrvalostí. Zabíjet jejich vojáky, zatímco oni zabíjejí naše civilisty, představuje pro palestinskou věc a Hamás vítězství,“ řekl osmapadesátiletý bývalý učitel zpravodaji CNN.

Požadavky Hamásu

  • Likvidace Státu Izrael. „Izrael existuje a bude existovat, dokud jej islám nevymaže z povrchu země,“ stojí v preambuli zakládací listiny Hamásu. Dokud bude Hamás o splnění tohoto cíle usilovat, desetiletí trvající konflikt na Blízkém Východě nedojde konce. Místo (nereálného) zničení židovského státu se však Hamás může zaměřit na terorizování jeho obyvatel. „Aktuálním cílem Hamásu je donutit Izraelce k opuštění jejich země, a to pomocí masových vražd. Pokud kvůli tomu musí být obětovány generace Palestinců, budiž. Hamás věří, že takové oběti jsou teologicky ospravedlnitelné,“ cituje CNN analytika Jeffreyho Golberga.
  • Konec blokády Pásma Gazy. Izrael stáhl své jednotky z Pásma v roce 2005, demontoval rovněž své tamní osady. Podle Palestinců však území nepřestává okupovat. Kontroluje jeho (uzavřené) hranice, pobřeží i vzdušný prostor a určuje, jaké zboží může být do Gazy dováženo.
  • Propuštění vězněných Palestinců. Zatím poslední vlna propouštění Palestinců z izraelských věznic se odehrála v loňském létě. Izraelská vláda tehdy vyhověla podmínkám nadějných mírových jednání a navzdory hlasitým protestům části izraelské veřejnosti osvobodila desítky Palestinců odsouzených za teroristické útoky spáchané na židovské populaci. Dubnový krach mírových rozhovorů, vyvolaný dohodou Hamásu a Fatahu o společné vládě, tomu učinil přítrž. Kvůli vraždě trojice unesených izraelských studentů, jež roznítila stávající fázi konfliktu, byly naopak zatčeny další desítky Palestinců.
  • Naklonit si palestinskou populaci. Podle některých analytiků získává Hamás útoky na Izrael sympatie Palestinců, kteří se každodenně potýkají s nelehkými životními podmínkami. Mnozí Palestinci se domnívají, že Izrael po mírovém řešení netouží, a pokud budou mít pocit, že Hamás chrání jejich práva, spíše radikální hnutí podpoří. „Hamás čerpá sílu ze zoufalství Palestinců, kteří nevěří, že Izrael jim zamýšlí dát samostatný stát. Takže říká-li Hamás, že nemají důvod uznávat právo Izraele na existenci, když jim Izrael jejich stát stejně nedá, jeho postavení tím sílí,“ poznamenává komentátor CNN Peter Beinart.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Na Slavii byl i ředitel České televize Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Na Slavii byl i ředitel České televize Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Na Slavii byl i ředitel České televize Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...