Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Egyptský soud již podruhé udělil vůdci muslimského bratrstva trest smrti

Muhammad Badí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muhammad Badí | foto: Reuters

KÁHIRA Egyptský soud dnes odsoudil k smrti vůdce zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Badího a dalších 13 členů hnutí. Podle soudu měli podněcovat k vraždám během protestů proti svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího v srpnu roku 2013. Informoval o tom server egyptského deníku Al-Ahrám.

Informovace zveřejnil server egyptského deníku Al-Ahrám. Nyní bude soud své rozhodnutí diskutovat s egyptským velkým muftím, který dohlíží na udílení hrdelních trestů a formálně má být konečný verdikt zveřejněn až 11. dubna. Poté bude možné se proti němu odvolat.

Badí byl odsouzen k smrti již dříve v jiném procesu, později bylo nicméně nařízeno opakování tohoto soudu. Během jiných procesů mu soud udělil již čtyřikrát doživotní trest, uvedla agentura AFP.

Egypt nejspíš zruší březnové volby, bez parlamentu je už třetím rokem

Nynější proces souvisí s násilím, které se v zemi rozpoutalo po svržení prezidenta Mursího. Jeho stoupenci tehdy začali protestovat na mnoha místech zejména v egyptské metropoli. Bezpečnostní složky následně jejich demonstrace násilně rozehnaly a například při vyklízení protestního tábora u mešity Rábaa al-Adavíja zahynulo 817 lidí. 

Mursího příznivci v reakci na to zahájili útoky, zejména na policejní stanice a kostely. A podle soudu byli Badí a 13 dalších osob zodpovědní právě za organizování těchto útoků. Muslimské bratrstvo převzalo vládu nad Egyptem v roce 2011, kdy revoluce svrhla tehdejšího prezidenta Husního Mubaraka. Do té doby bylo v Egyptě Muslimské bratrstvo jako politická strana zakázáno. Po Mubarakově pádu však bylo nejlépe zorganizované ze všech opozičních skupin a s přehledem vyhrálo volby. 

Prezidentem se roku 2012 stal jeho kandidát Muhammad Mursí. Zemi ale vedl podle zásad islamistů, tedy s důrazem na islám, což vedlo k četným protestům liberálních Egypťanů.

Armáda v roce 2013 svrhla Mursího a proti bratrstvu, které proti tomuto kroku protestovalo, rázně zakročila. Teď je skupina v Egyptě řazená k teroristickým organizacím, tisíce jejích členů a stoupenců jsou ve vězení a při procesech padají vysoké tresty.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...