29. března 2014 12:37, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kličko nebude kandidovat na prezidenta. Chce se stát starostou Kyjeva

Populární předák ukrajinské opozice Vitalij Kličko na protiruské demonstraci v Dublinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Populární předák ukrajinské opozice Vitalij Kličko na protiruské demonstraci v Dublinu. | foto: ČTK

KYJEV Jeden z hlavních vůdců opozice proti svrženému režimu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče Vitalij Kličko se v květnu nebude ucházet o křeslo hlavy státu. Boxerský šampion chce usilovat o post starosty Kyjeva a v nadcházejících prezidentských volbách podpoří vlivného podnikatele Petra Porošenka.

Novou hlavu státu mají Ukrajinci volit 25. května. "Jedinou šancí, jak vyhrát, je nominovat jednoho kandidáta z demokratických řad," citovala agentura Reuters Kličkovo prohlášení na sjezdu jeho strany UDAR.

ČTĚTE TAKÉ:

Kličko se ale z nejvyšší politiky nestahuje, chystá se kandidovat na starostu ukrajinské metropole. "Chci z Kyjeva učinit skutečné evropské město," řekl Kličko. Volby starosty se uskuteční ve stejný den, kdy Ukrajinci budou vybírat nového prezidenta, tedy 25. května.

Kličko také řekl, že podporuje Porošenka. Prezidentská kampaň tak podle všeho bude ve znamení souboje Porošenka a Tymošenkové, která za Janukovyče byla ve vězení.

Petro Porošenko, který se podle průzkumů veřejného mínění těší přízni zhruba čtvrtiny Ukrajinců, je považován za politika se schopností dohodnout se s různými politickými proudy.

Za prozápadního prezidenta Viktora Juščenka býval ministrem zahraničí, za proruského Janukovyče ministrem hospodářství. Jako jediný z ukrajinských oligarchů otevřeně podporoval protestní hnutí v Kyjevě.

ČTK, Lidovky.cz