18. října 2017 8:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vůdci katalánských separatistů jsou za mřížemi. Do ulic Barcelony vyšly statisíce lidí

Katalánští protestující stojí na barcelonské hlavní třídě a demonstrují proti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánští protestující stojí na barcelonské hlavní třídě a demonstrují proti... | foto: Reuters

BARCELONA Statisíce Katalánců vyrazily v úterý večer do ulic Barcelony a dalších měst španělského autonomního regionu, aby protestovaly proti zatčení dvou separatistických lídrů. Dvojici, která se ocitla ve vazbě kvůli obvinění z organizování protestů předcházejících referendu o katalánské nezávislosti, označil katalánský premiér Carles Puigdemont za politické vězně, což Madrid odmítl.

Na poklidnou demonstraci dorazili i zástupci katalánské samosprávy a barcelonské radnice, uvedl list La Vanguardia. Největší z pochodů začal po osmé večerní hodině v centru Barcelony, kde se zástup lidí se svíčkami v rukou vydal k sídlům organizací, jejichž vůdci byli na žádost španělské prokuratury v pondělí soudem posláni do vazby.

Podle policie se akce zúčastnilo na 200 000 lidí. Organizátoři zamýšleli uspořádat zcela tichý průvod, z davu se však podle médií ozývaly pokřiky „Nejsme všichni, chybí tu vězni“ či „Všichni jsme Jordi“.

Dva muži tohoto křestního jména, Jordi Sánchez z Katalánského národního shromáždění (ANC) a Jordi Cuixart z organizace ?mnium Cultural, jsou ve vazbě kvůli organizování protestů z 20. září. Ty svolali šéfové těchto organizací poté, co španělská policie provedla kvůli plánovanému referendu razii na úřadech katalánské vlády a zadržela skupinu katalánských úředníků.

„Sánchez a Cuixart jsou čestní lidé, kterým záleží na této zemi, a kvůli tomu jsou vězni a rukojmími Španělského království,“ řekl během večerní demonstrace místopředseda ANC Agustí Alcoberro, který obvinil španělský soud z poplatnosti politické moci.

Demonstranti se poklidně rozešli po večerní desáté hodině. Přibližně 5000 lidí se k protestům sešlo i ve městech Girona či Tarragona, i tam se akce obešly bez problémů.

Katalánští protestující stojí na barcelonské hlavní třídě a demonstrují proti...
Katalánští protestující stojí na barcelonské hlavní třídě a demonstrují proti...

Madrid považuje referendum z 1. října za nelegální a snažil se mu proto zabránit soudně i silou. Označení Sáncheze a Cuixarta za politické vězně ve středu odmítl zástupce španělské vlády v Katalánsku Enric Millo. „Soudkyně se rozhodla poslat do vězení dvě osoby za vzpouru, ne za jejich ideály,“ prohlásil Millo ve španělském rozhlase.

Španělský premiér Mariano Rajoy vyzval katalánského separatistického vůdce Carlese Puigdemonta, aby jednal „rozumně“ a upřednostnil zájmy katalánských občanů. Místopředsedkyně španělské vlády Soraya Sáenzová mezitím potvrdila, že Madrid zahájí kroky k pozastavení autonomie Katalánska, pokud tamní vláda neupustí od svého záměru vyhlásit nezávislost.

Katalánští stoupenci nezávislosti na Španělsku se nehodlají s uvalením vazby smířit a hodlají protestovat dále. Organizátoři protestů již ohlásili velkou demonstraci na sobotu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz