Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Chystá se třetí schůzka korejských prezidentů od rozdělení poloostrova. Vůdci se setkají v dubnu

Svět

  7:11aktualizováno  10:38
SOUL/PRAHA - Vůdci Severní a Jižní Koreje Kim Čong-un a Mun Če-in se sejdou 27. dubna. Na termínu schůzky se ve čtvrtek při přípravných rozhovorech dohodli zástupci obou stran. První mezikorejský summit po více než deseti letech by se měl uskutečnit v demilitarizované pohraniční zóně v jihokorejské části obce Pchanmundžom.

Kim Čong-un. foto: Reuters

Agentura AFP uvedla, že Kim Čong-un se tak stane prvním severokorejským vůdcem, který od korejské války z 50. let vkročí na jihokorejskou půdu. Summitu bude předcházet 4. dubna setkání korejských představitelů na pracovní úrovni, na němž budou projednány podrobnosti týkající se vrcholné schůzky, včetně protokolu, bezpečnostních opatření a krytí rozhovorů v médiích.

Severní Korea přeruší jaderné testy, pokud bude USA ochotna jednat. ’Uvidíme,’ říká Trump

Teprve třetí vrcholná schůzka od dob rozdělení Korejského poloostrova proběhne krátce poté, co severokorejský diktátor naznačil ochotu jednat o ukončení jaderného programu KLDR.

Podle jihokorejského ministra pro sjednocení Čo Mjong-kjona, který byl jedním ze členů tříčlenné jihokorejské delegace na čtvrtečních přípravných rozhovorech, by otázka denuklearizace Korejského poloostrova měla být také tématem plánovaného summitu Kim Čong-una a Mun Če-ina. Jednat by měli i o zlepšování mezikorejských vztahů, dodal Čo bez dalších podrobností.

KLDR chce schůzky s pěti zeměmi

Kim tento týden pobýval v Číně na své první zahraniční cestě od nástupu do čela země. Schůzka s prezidentem Si Ťin-pchingem byla podle pozorovatelů přípravou očekávaného summitu obou Korejí.

Čínští zástupci by měli ve čtvrtek a v pátek informovat Soul o výsledcích jednání v Pekingu, kde Kim údajně rovněž zopakoval, že je připraven sejít se s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Detaily Kimových rozhovorů v Číně nejsou známy, podle expertů mohl jednat s čínskými představiteli o hospodářské spolupráci či žádat mírnější uplatňování sankcí, kterými Rada bezpečnosti OSN trestá KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy.

Právě zmírnění tlaku a mezinárodních sankcí je podle kritiků hlavním cílem nynějších vstřícných severokorejských gest. Kvůli sankcím Pchjongjang přišel o většinu zdrojů příjmů. Stávající severokorejská diplomatická ofenziva přichází po velmi provokativním roce, kdy KLDR uskutečnila svoji zatím nejsilnější jadernou zkoušku a testovala také mezikontinentální balistické rakety vyvíjené tak, aby byly schopné zasáhnout Spojené státy.

Kim se v dubnu má setkat i s Trumpem

Obě Koreje zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z let 1950-1953 byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou. Donedávna mezi nimi panovalo značné napětí kvůli severokorejským zbrojním zkouškám. Zlepšení situace přinesla účast KLDR na zimních olympijských hrách, které se v únoru konaly v jihokorejském Pchjongčchangu.

První setkání vůdců obou korejských států se uskutečnilo v roce 2000, kdy se sešel jihokorejský exprezident Kim Te-džung se severokorejským diktátorem Kim Čong-ilem. Kim Čong-il se pak v roce 2007 také setkal s Kim Te-džungovým nástupcem Ro Mu-hjonem. Výsledkem vrcholných schůzek byla řada projektů spolupráce.

Přehled vztahů KLDR a Jižní Koreje od konce korejské války

25. června 1950 - Vpádem severokorejských vojsk do Jižní Koreje začala korejská válka. Ukončila ji 27. června 1953 dohoda o příměří, mírová dohoda ale nikdy nebyla uzavřena a podél 38. rovnoběžky navíc vzniklo demilitarizované pásmo.

22. září 1971 - První oficiální kontakty mezi oběma státy.

4. července 1972 - Po prvním jednání na vyšší úrovni bylo v Pchjongjangu a v Soulu zveřejněno "Společné prohlášení Severu a Jihu", jehož základem byly zásady sjednocení.

19. srpna 1972 - Zřízena "horká linka" mezi oběma zeměmi, poté několikrát přerušena.

20. až 23. září 1985 - První výměnné návštěvy se zúčastnilo 100 příslušníků rozdělených rodin z obou zemí. Poté výměny pokračovaly.

9. listopadu 1987 - Dva agenti KLDR vyhodili do povětří jihokorejské letadlo; zahynulo všech 115 lidí na palubě.

4. až 7. září 1990 - První setkání na nejvyšší úrovni od rozdělení země se konalo v Soulu za účasti premiérů.

Září 1991 - Jižní Korea a KLDR vstoupily do OSN.

13. prosince 1991 - Podepsána dohoda o usmíření, neútočení, vzájemné výměně a spolupráci.

31. prosince 1991 - Obě země parafovaly smlouvu o vyhlášení Korejského poloostrova pásmem bez jaderných zbraní.

13. až 15. června 2000 - První summit korejských států; Kim Te-džung a Kim Čong-il v Pchjongjangu podepsali mimo jiné komuniké o usmíření a případném znovusjednocení a o ekonomické výměně.

10. ledna 2003 - KLDR odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT).

14. února 2003 - Na východě mezikorejské hranice přechodně otevřen první pozemní hraniční přechod mezi Jižní Koreou a KLDR.

12. května 2003 - KLDR oznámila, že ruší dohodu, na jejímž základě měl být Korejský poloostrov bezjadernou zónou.

Prosinec 2003 - Otevřen společný průmyslový komplex Kesong, který leží na území KLDR, jen pár kilometrů od demilitarizované zóny. V únoru 2016 byl uzavřen v reakci na raketové a jaderné testy KLDR.

5. července 2006 - KLDR zkušebně odpálila několik raket včetně mezikontinentální střely Tepodong-2 s možným doletem až 6000 kilometrů. Dosud KLDR vyzkoušela tři mezikontinentální rakety.

10. února 2005 - KLDR oficiálně přiznala, že vlastní jaderné zbraně. Dosud provedla šest jaderných testů: v říjnu 2006, v květnu 2009, v únoru 2013, dva v roce 2016 (leden a září) a poslední a dosud nejsilnější loni v září, kdy se údajně jednalo o test vodíkové bomby. Všechny testy byly vždy potrestány rezolucemi a sankcemi Rady bezpečnosti OSN.

14. července 2007 - KLDR po sérii šestistranných jednáních s Jižní Koreou, USA, Ruskem, Japonskem a Čínou uzavřela jaderný komplex v Jongbjonu výměnou za dodávku těžkého topného oleje. V září 2015 Severokorejci provoz v Jongbjonu obnovili.

2. až 4. října 2007 - Druhý mezikorejský summit; prezidenti Kim Čong-il a Ro Mu-hjon v Pchjongjangu obnovili slib o neútočení.

30. ledna 2009 - Severní Korea oznámila, že odvolává všechny politické a vojenské smlouvy, které kdy uzavřela s Jižní Koreou.

27. května 2009 - Severní Korea oznámila, že se už necítí být vázána dohodou o příměří z roku 1953.

26. března 2010 - Při kontrole sporné námořní hranice potopena jihokorejská korveta Čchonan (46 mrtvých). Mezinárodní komise 20. května oznámila, že katastrofu způsobilo severokorejské torpédo, KLDR označila výsledky vyšetřování za vykonstruované.

8. března 2013 - KLDR vypověděla dohodu o příměří z roku 1953, smlouvu o neútočení s Jižní Koreou z roku 1991 a uzavřela hraniční přechod se svým sousedem. Byla to reakce na nové sankce proti KLDR.

12. prosince 2015 - Dvoudenní jednání představitelů obou zemí v Kesongu skončila bez ohlášení jakýchkoli výsledků.

9. ledna 2018 - V pohraniční vesnici Pchanmundžom se poprvé od roku 2015 sešli vysocí představitelé obou Korejí. KLDR oznámila, že vyšle svou delegaci na ZOH, které se v únoru konaly v Jižní Koreji. Země se domluvily i na obnově vojenské horké linky.

6. března 2018 - Jihokorejská prezidentská kancelář po návratu svých představitelů z KLDR, kde jednali s Kim Čong-unem, oznámila, že obě země v dubnu uspořádají summit.

28. března 2018 - Agentura Nová Čína potvrdila, že Kim Čong-un pobýval v předchozích dnech Číně a jednal s prezidentem Si Ťin-pchingem. Měl mimo jiné prohlásit, že jeho země je odhodlána vzdát se za jistých podmínek svých jaderných zbraní.

29. března 2018 - Oznámeno, že vůdci obou Korejí Kim Čong-un a Mun Če-in se po více než deseti letech sejdou 27. dubna.

Autor: