Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výběr papeže vedla boží ruka jako při mém gólu, věří Maradona

Svět

  16:21
BUENOS AIRES - Ve Vatikánu úřadovala stejná 'boží ruka', která kdysi pomohla Argentině získat titul mistra světa ve fotbale. Řekl to bývalý slavný fotbalista Diego Maradona, který tak v radosti po zvolení papeže Františka přirovnal výsledek konkláve k šampionátu před čtvrtstoletím, kde vstřelil klíčový gól rukou.

Diego Armando Maradona. foto: Reprofoto

V dopise, který Maradona poslal římskému deníku Il Messangero, vyjádřil radost nad tím, že je papežem poprvé v historii Argentinec. "Jsem opravdu velmi šťasten a jsem si jistý, že mé nadšení sdílí všichni Argentinci," napsal Maradona, který je i mnoho let po skončení kariéry ve své zemi pro fanoušky modlou.

PROFIL PAPEŽE FRANTIŠKA

Vzápětí se nezdráhal dodat, že volbu papeže vedla prozřetelnost stejně jako Maradonovu ruku, kterou proti pravidlům vstřelil Anglii gól ve čtvrtfinále šampionátu. Díky němu Argentina postoupila a pak celý turnaj vyhrála.

Papež fandí rivalovi
"Každý v Argentině si pamatuje 'boží ruku' v zápase s Anglií na mistrovství světa 1986. Nyní, v mé zemi, 'boží ruka' přinesla Argentině papeže," srovnával Maradona, který nyní sídlí v Dubaji. Decentně přitom přešel mlčením, že papež je fanouškem Maradonova nesmiřitelného rivala. Zatímco Maradona hrával v Buenos Aires za tým Boca Juniors a je s ním dodnes neodmyslitelně spjat, papež je velkým obdivovatelem klubu San Lorenzo, který sídlí v jiném místě argentinské metropole.

Cardinal Jorge Bergoglio, papež František I.

Cardinal Jorge Bergoglio, papež František I.

Rovněž vedení tohoto týmu přijalo zvolení papeže Františka s velkou radostí. Papež je registrovaným členem sdružení fanoušků tohoto prvoligového klubu. "Klub San Lorenzo, stejně jako jeho hráči a fanoušci, blahopřejí Jorgemu Bergogliovi ke zvolení za papeže. Vyvolává to v nás velký pocit hrdosti," uvedl klub na svých internetových stránkách. Na webu lze vidět členskou kartu nového papeže a fotografii, na které Bergoglio v kardinálském hábitu drží vlajku klubu.

Fanouškem klubu se Bergoglio stal už v dětství, kdy sledoval výkony svého otce. Ten za San Lorenzo hrál. Klub oslavil před pěti lety sté výročí založení a za tu dobu vyhrál třináctkrát národní ligu. Teď ale zažívá těžkou sezónu a bude možná potřebovat papežovu podporu, aby nespadl do druhé ligy.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...