19. března 2017 15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spolupráce Trumpa s Ruskem? Nemáme důkazy, uvedl sněmovní výbor pro tajné služby

Donald Trump, prezident Spojených států amerických. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump, prezident Spojených států amerických. | foto: Reuters

WASHINGTON Výbor pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů dosud neobjevil žádé důkazy důkazy o tajné spolupráci Ruska a volebního týmu prezidenta Donalda Trumpa během loňské kampaně. Uvedl to v neděli republikánský předseda výboru Devin Nunes, podle něhož se nenašly důkazy ani pro Trumpovo tvrzení, že jej předchůdce Barack Obama nechal během téže kampaně odposlouchávat.

Nunesův výbor vyšetřuje podezření, že se ruští hackeři snažili prostřednictvím zásahů do kampaně demokratů pomoci republikánskému kandidátu Trumpovi. „Podle nejnovějších informací, které mám k dispozici v neděli ráno, není žádný důkaz o utajené spolupráci,“ řekl Nunes v rozhovoru s televizní stanicí Fox News.

Výbor řeší v rámci šetření hackerských útoků, které americké zpravodajské služby přiřkly Rusům, rovněž údajné odposlechy Trumpa v jeho newyorském mrakodrapu, které podle něho nařídil sám Obama. Nunes v neděli prohlásil, že ani toto tvrzení nemá žádnou faktickou oporu.

Nunes se v pondělí na veřejném slyšení v Kongresu hodlá zeptat šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, zda nějaké důkazy našel.

Trump vznesl obvinění vůči Obamovi počátkem března bez jakýchkoli konkrétních důkazů. Část komentátorů se domnívá, že se pouze snažil odvést pozornost od vlastních problémů. Tento týden prezident svá obvinění zmírnil, když Fox News řekl, že „odposlechy mohou znamenat mnoho věcí“.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!