Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Viní ho ze sexuálního útoku. Přesto v USA podpořili Kavanaughovu kandidaturu do Nejvyššího soudu

Svět

  20:07aktualizováno  21:10
WASHINGTON - Právní výbor amerického Senátu v pátek nejtěsnějším poměrem hlasů podpořil kandidaturu Bretta Kavanaugha na místo soudce Nejvyššího soudu. Kavanaugha navrhl prezident Donald Trump, ale proceduru zkomplikovalo obvinění ze sexuálního útoku, které proti kandidátovi vznesla profesorka psychologie Christine Blaseyová Fordová.

Brett Kavanaugh. foto: Reuters

Hlasování výboru předcházela dramatická debata, pro kandidáta se nakonec vyslovilo všech 11 senátorů z řad republikánů, všech deset demokratů bylo proti. O kandidatuře bude definitivně rozhodovat plénum Senátu.

Trump označil výpověď Kavanaugha za strhující a upřímnou

Ještě před hlasováním vystoupil republikánský senátor Jeff Flake, který byl ještě ve čtvrtek nerozhodnutý, zda Kavanaugha podpoří. Prohlásil, že by bylo správné, aby veškerá obvinění proti kandidátovi prozkoumal Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Žádal proto, aby hlasování v plénu Senátu bylo o týden odloženo. Jeho požadavek zmátl některé senátory, kteří následně nevěděli, zda hlasují o odložení nebo přímo o podpoře Kavanaugha.

Jak poznamenala britská BBC, Flake svým požadavkem na odklad hlasování naznačil, že by v plénu Kavanaugha nemusel podpořit, jestliže nedojde právě k vyšetřování FBI. Stejně jako on by se pak mohli zachovat i další váhající senátoři a kandidaturu Kanavaugha zamítnout.

Trump o jiné nominaci ani na okamžik neuvažoval

Vyšetřování FBI by nicméně musel schválit prezident Trump. Ten v pátek uvedl, že ani na okamžik neuvažoval o jiné nominaci do funkce soudce Nejvyššího soudu. „Vypadá jako velmi milá žena,“ řekl o Christine Blaseyové Fordové a dodal, že její vystoupení bylo velmi přesvědčivé. Senátní výbor ženu, která Kavanaugha obvinila, vyslechl ve čtvrtek. Kavanaugh její obvinění vzápětí popřel.

Prezident rovněž naznačil, že se nebude zapojovat do nynějšího vyjednávání Senátu. „Nechám Senát, ať to vyřeší. Oni rozhodnou,“ řekl Trump novinářům v Bílém domě. V souvislosti s Flakeovou výzvou totiž nyní senátoři řeší, zda skutečně hlasování neodložit. Ještě před hlasováním ve výboru se očekávalo, že Senát, v němž mají republikáni většinu 51:49 hlasům, bude o kandidatuře hlasovat patrně příští týden, první procedurální úkony se ale měly odehrát již v sobotu. Nyní ovšem není jasné, zda k tomu skutečně dojde. Rozhodnutí výboru o podpoře Kanavaugha má pro horní komoru charakter nezávazného doporučení.

Pátečnímu zasedání senátního výboru předcházel incident, jehož hlavní postavou byl rovněž Flake. Ten poté, co byl nerozhodnutý, v pátek ohlásil, že pro Kavanaugha hlasovat bude. U výtahu, kterým chtěl odjet k jednací místnosti, ho poté několik minut zdrželo několik žen, mezi nimiž nejméně jedna byla v minulosti obětí sexuálního násilí. „Neodvracejte zrak, podívejte se mi do očí a řekněte mi, že to, co se mi stalo, není důležité,“ opakovaně tato žena naléhala na senátora, který se odpovědi vyhnul.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat