Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Výbor americké Sněmovny reprezentantů chystá řízení proti ministru zahraničí Pompeovi

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničí USA Mike Pompeo | foto: Reuters

Washington Zahraniční výbor americké Sněmovny reprezentantů v pátek ohlásil kroky namířené proti ministrovi zahraničních věcí Mikeu Pompeovi, protože kongresmanům odmítá předat požadované dokumenty týkající se ukrajinské kauzy. Výbor podle prohlášení jeho šéfa Eliota Engela chystá usnesení, ve kterém Pompeovo počínání označí za pohrdání Kongresem. Podle webu Politico jde spíše o symbolický akt.

Engel kritizuje Pompea za neuposlechnutí obsílky z loňského podzimu, která byla součástí vyšetřování, po němž demokraty ovládaná Sněmovna vznesla ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Šéf výboru dále zmiňuje neochotu uvolnit materiály, které už ministerstvo zahraničí dodalo Senátu v souvislosti s jeho vyšetřováním namířeným proti synovi Trumpova volebního vyzyvatele Joea Bidena.

„Nebudu stát opodál a přihlížet, když je výboru a Sněmovně kýmkoli vyjadřováno takové opovržení,“ uvedl Engel. Pompeo má podle něj na kontě „bezprecedentní rejstřík obstrukcí a odporu vůči ústavní pravomoci Sněmovny“ na vykonávání dohledu nad exekutivou.

Engel také Pompea obviňuje ze „zjevně politického zneužívání“ prostředků jeho rezortu. Zmínil při tom i projev šéfa diplomacie odvysílaný v rámci úterního programu předvolebního sjezdu Republikánské strany. Pompeo nedávno všem americkým velvyslanectvím a konzulátům rozeslal pokyn, aby diplomaté nevstupovali do politického boje před volbami.Podle demokratů mohl svým vystoupením porušit předpisy o nestrannosti pracovníků ministerstva zahraničí.

To se ihned k Engelově iniciativě nevyjádřilo. Web Politico podotýká, že Sněmovna už přijala usnesení o pohrdání Kongresem namířená proti ministrovi spravedlnosti Williamu Barrovi a ministrovi obchodu Wilburu Rossovi. Agentura AP zase píše o nejnovějším „pravděpodobně marném“ pokusu demokratů donutit Trumpovu administrativu k poskytnutí svědectví a dokumentů kolem pestré škály kauz.

„Jakkoli jsou obsílky od Kongresu právně závazné, činitelé, kteří Kongres ignorovali, za jejich neuposlechnutí nečelili vážnějším důsledkům, zatímco Trump propustil nebo degradoval federální pracovníky, kteří se žádostmi řídili,“ napsala AP.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...