20. července 2015 13:07, aktualizováno  14:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Teror na syrsko-turecké hranici zabil nejméně 27 lidí. Útočil Islámský stát?

Turecký voják na turecko-syrských hranicích. V pozadí hraniční město Kobani. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký voják na turecko-syrských hranicích. V pozadí hraniční město Kobani. | foto: Reuters

SURUC Při útoku na kulturní středisko u syrské hranice v jižním Turecku dnes zahynulo nejméně 27 lidí. Informovalo o tom turecké ministerstvo vnitra. Asi sto osob utrpělo zranění a muselo být hospitalizováno. Podle ministerstva šlo o teroristický útok, ale nikdo se k němu zatím nepřihlásil.

Příčina exploze zatím není zcela jasná. Incident se stal ve městě Suruç ležícím zhruba deset kilometrů od syrského pohraničního Kobani. „Byl to velmi silný výbuch. Otřáslo to s námi, právě jsme byli na schůzi,“ sdělil agentuře Reuters zaměstnanec radnice města Suruç.

Unavení a nervózní kurdští bojovníci stráží liduprázdné ulice a strach z...
Výbuch v západní čtvrti Kobani

Na snímcích vysílaných tureckou redakcí stanice CNN byla vidět těla mrtvých ležící pod stromy před střediskem. Policie oznámila, že dvacítka lidí byla zraněna.

REPORTÁŽ OD HRANIC

Kobani je domovem hlavně syrských Kurdů, kteří o město bojovali s radikály z Islámského státu loni několik měsíců. Kvůli bojům odešly z Kobani do Turecka desítky tisíc lidí. 

Exploze byla načasována na chvíli, kdy se v centru v Suruçu shromáždili mladí Turci a Kurdové a připravovali se na plánovaný výlet do Kobani.

Lidovky.cz, ČTK