Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výbuch uvěznil pod zemí 37 horníků

Svět

  11:38
Doněck (Ukrajina) - Sedmatřicet horníků se zatím nepodařilo vysvobodit z uhelného dolu na východě Ukrajiny, kde dnes došlo k silné explozi. Další čtyři lidé, kteří pracovali na povrchu, byli zraněni. Těžbu v dole zastavili kvůli bezpečnostním problémům krátce před neštěstím.

Horník z dolu Karla Marxe odpočívá na povrchu. Svým zavaleným druhům zatím pomoci nemůže, protože vstup do dolu zablokovala exploze. foto: AFP

Exploze nastala v hloubce jednoho kilometru na dole Karla Marxe ve městě Jenakijevo asi 60 kilometrů od Doněcku. Výbuch částečně zničil vstup do dolu, takže do něho zatím nelze sestoupit, uvedli důlní záchranáři.

Čtyři lidé byli zraněni na povrchu dolu, neboť exploze byla tak silná, že poškodila stavby v okolí dolu, sdělila mluvčí regionálního úřadu pro bezpečnost práce Marina Nikitinová. Tři ze čtyři raněných, ženy, které pracovaly v důlním výtahu, byly převezeny do nemocnice s vážnými popáleninami, řekla mluvčí.

K dolu bylo vysláno několik záchranářských týmů. Policie okolí uzavřela a nedovoluje novinářům přiblížit se ke správní budově, napsala agentura AFP. U dolu se shromáždila třicítka příbuzných zasypaných horníků.

Nešťastní údržbáři
Práce na dole byly pozastaveny od soboty kvůli porušování bezpečnostních předpisů. Horníci do dolu sfárali, aby zajistili jejich údržbu, uvedli důlní záchranáři. V posledních týdnech byla ze stejných důvodů dočasně přerušena těžba asi ve dvaceti dolech Doněcké oblasti.

Doly na Ukrajině jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších na světě. Od rozpadu bývalého Sovětského svazu v roce 1991 v nich zahynulo více než 4000 havířů. Například tři exploze na dole Zasjaďko u Doněcku zabily loni během dvou týdnů více než sto horníků.
Autor:

Mohlo by vás zajímat