Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Výbuch v obchodě IKEA zranil zákazníky

Ikea | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ikea | foto: Lidové noviny

DRÁŽĎANY Šok mezi kupujícími vyvolala v pátek večer exploze trhaviny v oddělení kuchyňského nábytku obchodního domu švédské firmy IKEA v Drážďanech. Výbuch poškodil vystavený nábytek dvě hodiny před zavřením a zranil dvě osoby ve věku 32 a 41 let.

Očití svědkové vypověděli, že před výbuchem viděli z obchodu prchat podezřelého muže.

Policie podle listu Bild pracuje s podezřením, že za výbuchem stojí pokus o vydírání. Vedení firmy IKEA ale takovou možnost popírá. Po explozi policisté evakuovali celé obchodní centrum Elbe Park, komplex prohledaly hlídky s policejními psy.

Žádná další výbušnina ale nalezena zřejmě nebyla. Po původcích výbuchu, k němuž se dosud nikdo nepřihlásil, policie pátrá.

Obchod IKEA v Drážďanech

Vedení firmy IKEA vyzvalo své pobočky ke zvýšené ostražitosti a zároveň vyjádřilo přesvědčení, že nakupujícím žádné nebezpečí nehrozí. Zranění dvou osob z Drážďan není vážné, utrpěly především šok.

Počátkem minulého týdne byly nastraženy výbušniny ve třech obchodech firmy IKEA v Belgii, v Nizozemsku a ve Francii. Nálože explodovaly nebo byly objeveny v obchodech v belgickém Gentu, nizozemském Eindhovenu a ve francouzském městě Lomme. Ve všech případech šlo o slabé výbuchy, které nezpůsobily žádné větší škody či zranění.

České obchody byly zkontrolovány

Podle mluvčího české odbočky IKEA byly koncem května zkontrolovány všechny české obchody švédské firmy, aniž bylo cokoli podezřelého nalezeno. Švédský řetězec prodejen s nábytkem neobdržel ani žádné výhrůžné dopisy či zprávy.

IKEA v Česku provozuje čtyři obchodní domy s nábytkem, dva v Praze a po jednom v Brně a Ostravě.

Agentura AP tehdy citovala mluvčí švédského sídla IKEA Ylvu Magnussonovou, podle níž výbuchy v Belgii, v Nizozemsku a ve Francii způsobila drobná zařízení ze zábavní pyrotechniky. Mluvčí rovněž podotkla, že centrála nedostala žádné varování či hrozby.

VÝBUCHY V OBCHODNÍCH DOMECH

Podle dnešní zprávy rozhlasové stanice Deutsche Welle nejsou nynější exploze prvním takovým incidentem, který švédského prodejce potkal. V roce 2004 byli za uložení trhavin v obchodech IKEA v Nizozemsku odsouzeni dva Poláci, kteří po vedení společnosti požadovali částku 250 000 eur (šest milionů korun).

V roce 2009 bylo v Amsterdamu krátce zadrženo sedm lidí, kteří hrozili výbuchy v místních obchodech. Jejich cílem měla být i IKEA. Při vyšetřování se zjistilo, že šlo o recesi.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.