3. dubna 2017 14:07, aktualizováno  21:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Výbuch v Petrohradu: 11 mrtvých, podle vyšetřování šlo o teror. Další bombu našli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 364Diskuse
Zraněné vynášeli záchranáři z metra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zraněné vynášeli záchranáři z metra. | foto: Reuters

PETROHRAD/PRAHA V metru v ruském Petrohradu explodovalo mezi dvěma stanicemi improvizované zařízení naplněné šrapnelem. Podle prvních informací ruských agentur bylo po incidentu nejméně 11 obětí. To potvrdila i ministryně zdravotnictví Veronika Skorcovová a dodala, že zraněných bylo celkem 47. Ruský Vyšetřovací výbor, obdoba americké FBI, začal vyšetřovat čin jako teroristický útok. I podle prezidenta Vladimira Putina je terorismus jednou z možných příčin. Před explozí byla zneškodněna bomba v jiné stanici.

Předpokládaného pachatele pumového útoku podle agentury Interfax zachytily bezpečnostní kamery v prostorách petrohradského metra. Nálož prý byla uložena v aktovce. Podle nepotvrzených zpráv ruských blogerů se už sedm hodin před explozí objevilo na sociálních sítích anonymní varování před teroristickým útokem.

03.dubna 2017 v 17:00, příspěvek archivován: 03.dubna 2017 v 17:08

#Breaking Russian RenTV channel published alleged photo of suspected terrorist #Petersburg #Russia https://t.co/vdy3KZ2CuW

K výbuchu na modré lince petrohradského metra došlo jen několik minut před tím, než ruský prezident zahájil v Petrohradě jednání se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem.

Kreml na tragédii zareagoval ihned - Putin své plány na pondělí měnit nebude a pokračuje v práci na petrohradském předměstí Strelno. Což je od místa, kde došlo k výbuchům, poměrně daleko.

Putin řekl, že o výbuchu osobně hovořil s ředitelem kontrarozvědky FSB Alexandrem Bortnikovem. „Městský úřad a podle potřeby i federální orgány podniknou veškerá opatření na pomoc zraněným a na podporu rodin usmrcených,“ uvedl prezident.

„Hovořil jsem už se šéfy našich bezpečnostních složek a pracují na zjištění příčiny. Je příliš brzy určit to přesně. Ale ve hře je i terorismus,“ dodal na schůzce s Lukašenkem.

K výbuchu došlo mezi stanicemi Senné náměstí a Technologický institut při příjezdu na nástupiště druhé jmenované zastávky. Na jiné stanici podle lokální agentury Fontanka našli další nevybuchlou bombu na stanici Náměstí povstání. Protiteroristická jednotka ji ale zneškodnila. Ze dvou dalších stanic, Černá říčka a Majakovského, podle médií přišly zprávy o podezřelých předmětech.

Provozovatel metra oznámil, že po explozi uzavřel sedm stanic. Policie má nyní zvýšenou pohotovost v celém Petrohradu a bezpečnostní opatření byla posílena i v Moskvě. Přísnější bezpečnostní prohlídky byly nařízeny i na petrohradském letišti Pulkovo.

Petrohradské úřady rozhodly, že veškerá veřejná doprava je v pondělí ve městě zdarma. Od úterý bude v Petrohradu třídenní smutek.

Na místě exploze je mnoho mrtvých i zraněných.
Na místě zasahují záchranáři, policisté i hasiči.

Ruská policie má v celém Petrohradu zvýšenou pohotovost, bezpečnostní opatření byla posílena i v Moskvě, zejména ve veřejné dopravě, oznámil TASS. Lidé jsou při vstupu do petrohradské podzemní dráhy podrobováni kontrole a přísnější bezpečnostní prohlídky byly nařízeny i na místním letišti Pulkovo.

„Naléhám na vás občané Petrohradu a hosté ve městě, buďte ostražití, pozorní a opatrní a chovejte se zodpovědně ve světle událostí,“ komentoval věc petrohradský guvernér Georgij Poltavčenko.

Ruské televize vysílaly velké množství videozáznamů z mobilních telefonů přímých svědků tragédie. Od prvních chvil jak státní televize tak i opoziční Dožď hovořily o teroristickém útoku. Na amatérských videozáznamech lidé vynášejí těla ze zcela zdemolovaného vagónu.

Podle dosavadních informací nejsou mezi oběťmi turisté. Soustrast pozůstalým už vyjádřila řada zahraničních politiků včetně českých.

Pracovníci českého ministerstva zahraničí se v souvislosti s dnešní explozí v petrohradském metru snaží kontaktovat ruské úřady. „Zda jsou Češi mezi oběťmi nebo zraněnými, to v tuto chvíli zatím nevíme,“ řekla mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Lidem, kteří se pro návštěvu Ruska zaregistrovali v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD, ministerstvo rozešle textovou zprávu s telefonním číslem krizové linky českého generálního konzulátu v Petrohradu, aby se měli kam obrátit, pokud budou potřebovat informace.

03.dubna 2017 v 14:07, příspěvek archivován: 03.dubna 2017 v 14:10

Images of the blast on the St Petersburg metro. Of interest... Putin is due to be in St Petersburg today. https://t.co/30OI5FpzlW

Soustrast pozůstalým po obětech výbuchu vyjádřila řada zahraničních politiků. Mezi prvními byli šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová či generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ke kondolencím se připojili i ministři zahraničí Británie Boris Johnson, Francie Jean-Marc Ayrault a Německa Sigmar Gabriel. Soustrast Rusku vyjádřila také Ukrajina.

Český premiér Bohuslav Sobotka věří, že se okolnosti tragédie podaří brzy vyšetřit. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek vyjádřil naději v uzdravení raněných. Ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že kvůli útoku v Petrohradu není důvod přijímat zvýšená bezpečnostní opatření v Česku.

Cestující v petrohradském metru zaznamenali na video následný kouř ve stanici.

TERORISMUS V RUSKU ZA POSLEDNÍCH 10 LET

6. listopadu 2008 - Exploze minibusu ve Vladikavkazu, metropoli Severní Osetie na jihu Ruska, si vyžádala 12 mrtvých a 41 zraněných.

17. srpna 2009 - Při útoku dvou sebevražedných atentátníků na policejní stanici zahynulo v metropoli jihoruského Ingušska Nazrani 25 lidí a 164 bylo zraněno.

27. listopadu 2009 - Teroristický útok na Něvský expres na trati mezi Moskvou a Petrohradem si vyžádal 28 obětí a přes 90 zraněných; vlak po explozi nálože vykolejil v lese asi 25 kilometrů od zastávky Bologoje.

29. března 2010 - Sebevražedné atentátnice odpálily tři kilogramy trhaviny v moskevském metru; výbuchy usmrtily 40 lidí a na 100 osob bylo zraněno. K atentátu se přihlásil vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarov.

9. září 2010 - Sebevražedný atentát ve Vladikavkazu u vjezdu na tržiště zabil 17 lidí a přes 160 osob zranil.

24. ledna 2011 - Sebevražedný útočník odpálil nálož na moskevském letišti Domodědovo: 35 lidí zahynulo na místě, na 70 zraněných bylo převezeno do nemocnic; později počet obětí vzrostl na 37.

3. května 2012 - Dva sebevražedné atentáty v Machačkale, správním středisku autonomního Dagestánu, si vyžádaly nejméně 14 obětí a na 100 zraněných. První útočník se odpálil, když policisté kontrolovali dokumenty řidiče jednoho z automobilů, druhý, když na místě byli záchranáři.

29. prosince 2013 - Při sebevražedném atentátu na železničním nádraží ve Volgogradu na jihu Ruska zemřelo 18 lidí a přes 40 osob bylo zraněno. Den nato zabil v trolejbuse ve Volgogradě sebevražedný atentátník 16 lidí a na 40 osob zranil.

3. dubna 2017 - Nejméně deset mrtvých si vyžádala exploze v petrohradském metru, kterou způsobil výbuch podomácku vyrobené nálože.

  • 364Diskuse
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky