7. června 2014 20:56, aktualizováno  21:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Série bombových útoků. V Bagdádu zemřelo přes 60 lidí

Útok v Bagdádu - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útok v Bagdádu - ilustrační | foto: Reuters

BAGDÁD  Více než 60 lidí zahynulo v Bagdádu večer v sérii bombových útoků v rušných částech města. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na policejní a zdravotnické zdroje. Už předtím zemřelo v severoiráckém Mosulu ve střetech mezi bezpečnostními složkami a radikály nejméně 59 lidí.

Výbuchy bomb nastražených v automobilech na ulicích začaly podle policie večer na západě irácké metropole, kde zabily devět lidí a 22 zranily. Následovala více než desítka dalších výbuchů automobilových bomb v různých částech Bagdádu, které podle nejnovějších informací usmrtily už více než 50 lidí. Podle policie se všechny útoky odehrály během jedné hodiny a zaměřovaly se na obchodní ulice v šíitských čtvrtích.

ČTĚTE TAKÉ:

K odpovědnosti za útoky se dosud žádná skupina nepřihlásila. Šíitové jsou ale terčem ozbrojených útoků sunnitských islamistů, kteří se v Iráku v posledním roce výrazně zaktivizovali.

Střety v Mosulu

Násilnosti v Mosulu si dnes vyžádaly 21 mrtvých policistů a 38 povstalců. Přišly den po pátečním krveprolití, během nějž v Mosulu a jeho bezprostředním okolí zemřely tři desítky lidí. Část z nich se stala obětí střetů policie s povstalci, nejméně 13 lidí pak přišlo o život při bombovém útoku na vesnici menšinových Šabaků.

Násilnosti v Iráku

Při násilnostech páchaných převážně islámskými extremisty umírají v Iráku měsíčně stovky lidí. Jen v květnu si násilí v zemi vyžádalo 799 obětí, což je letos nejvyšší počet mrtvých během jednoho měsíce. Od začátku roku zahynulo v zemi násilně více než 4300 osob.

Skupina ozbrojenců dnes také nakrátko obsadila univerzitu u iráckého města Ramádí západně od Bagdádu, kde útočníci zajali desítky rukojmích. Po zákroku bezpečnostních sil ozbrojenci své zajatce propustili a z objektu se stáhli.

Podle agentury AFP patří ozbrojenci k radikální islamistické organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která se hlásí k Al-Káidě. Skupina během letošních bojů dostala pod kontrolu část provincie Anbár obývané hlavně sunnity, jejímž správním centrem je právě Ramádí.

Násilí v zemi rozdělené střety mezi sunnity a vládnoucími šíity začalo eskalovat minulý rok. Počet obětí se loni vyšplhal nejvýše od doby sektářských bojů v letech 2006 a 2007. Podle OSN přišlo v roce 2013 o život 8868 lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.