24. února 2019 14:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Východ Německa je pro azylanty desetkrát nebezpečnější než západ, říká studie

Zařízení pro zajištění cizinců (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zařízení pro zajištění cizinců (ilustrační foto) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Berlín Žadatelům o azyl ve východních spolkových zemích hrozí oproti těm v západní části Německa desetkrát větší nebezpečí, že se stanou obětí trestného činu z nenávisti. S odvoláním na studii institutu ZEW v Mannheimu o tom informovala agentura DPA.

Podle výzkumu není pravděpodobnost napadení azylantů příliš vysoká v místech, kde se usadil obzvlášť vysoký počet cizinců. Významným faktorem je především to, jak dlouhou zkušenost má původní obyvatelstvo s přistěhovalci. Počet útoků je „v regionech s předchozím malým podílem cizinců vyšší než v regionech, které měly jejich vysoký podíl již dříve“, zjistili autoři studie Horst Entorf a Martin Lange.

Pojem trestné činy z nenávisti studie chápe jako politicky motivovanou kriminalitu, jako je například podněcování k nenávisti, kreslení hákových křížů, fyzické útoky či žhářství.

V letech 2013 až 2015 se v jednom východoněmeckém okrese s podílem cizinců tři procenta po usídlení 1000 nových azylantů na 100 000 obyvatel odehrály v průměru dva až tři nenávistné incidenty. Ve srovnatelně velkém okrese v západním Německu to bylo pouze 0,4 až 0,6 incidentů, uvádí studie.

ČTK

Záchvaty smíchu na koze: Hlášky, kterými nás zaskočil gynekolog
Záchvaty smíchu na koze: Hlášky, kterými nás zaskočil gynekolog

Odcházely jste z ordinace někdy rudé studem nebo smíchy? Pak jste tutově šly z gyndy! Možná že kvůli svému neotřelému povolání získali specifický humor a nadhled... možná jsme jen přecitlivělé, protože vtipné hlášky se na „koze“ vydýchávají hůř než třeba u ortopeda.

Najdete na Lidovky.cz