31. května 2016 13:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vydán napospas lesu. V Japonsku pátrají po chlapci, kterého opustili rodiče

Pátrání po ztraceném chlapci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pátrání po ztraceném chlapci. | foto: Reuters

TOKIO/PRAHA Čtyři dni sám v lese. Od sobotního večera se hledá sedmiletý japonský chlapec, který se ztratil matce a otci, když se vraceli z rodinného výletu. Rodiče však posléze přiznali, že syna opustili schválně, aby jej potrestali. Když se pro něj vrátili, po dítěti se slehla zem.

Japonští rodiče původně oznámili, že chlapec se ztratil, když byli společně na procházce v horách a hledali jedlé rostliny.

Druhý den hledání však přiznali, že mají na zmizení dítěte vlastně svůj podíl. Zanechali ho v lese jako potrestání za neposlušnost a špatné chování. Podle slov rodičů Yamato házel kamení po lidech a autech, a proto se rozhodli jej vytrestat tím, že ho vykážou z auta. Po pěti minutách jízdy otec zastavil a chtěl se pro syna vrátit, už jej ale nenašel.

Sedmiletého Yamata Tanooka nyní hledá přes 130 záchranářů, policistů na koních a také místních dobrovolníků už čtvrtým dnem na nejsevernějším japonském ostrově Hokkaidó, kde je velmi chladné klima a kde se také vyskytují medvědi.

Neodpustitelná chyba

Matka s otcem tvrdí, že syna nechali vystoupit na cestě obklopené z obou stran hustým lesem a ujeli asi 500 metrů, když se pro něj po pár minutách vrátili, už tam nebyl. „Dopustili jsme se neodpustitelné chyby na našem synovi a navíc jsme způsobili všem potíže,“ kaje se Yamatův otec Takayuki Tanooka, jak uvádí japonský deník The Japan Times. „Hlavně doufám, že je v bezpečí,“ dodává vzápětí.

Po ztraceném chlapci nejsou žádné stopy, situaci navíc komplikuje to, že tato oblast je tak odlehlá a nechodí sem ani místní, teploty zde padají v noci až na 7 stupňů Celsia. Kromě toho v úterý v noci byly hlášeny vydatné deště a chlapec měl na sobě jen džíny a tričko a byl bez jídla a pití.

„Zatím máme jen velmi málo informací o tom, co chlapec mohl udělat po tom, co ho rodiče opustili. Musel se někam vydat, jen nevíme, jakou cestu si zvolil a jak daleko mohl dojít“, vyjádřil znepokojení místní hasič Satoshi Saito pro AFP (Francouzskou tiskovou agenturu).

Pátrání po ztraceném chlapci.

Pátrání po ztraceném chlapci.

Nedostatek lásky

Rodiče nyní čelí ostré kritice na japonských sociálních sítích. Tisíce lidí se vyjadřují k tomu, co se stalo, mnozí se modlí za jeho bezpečí a doufají v jeho bezpečný návrat. „Když na něj pomyslím, jak je tam sám v lesích, srdce se mi svírá,“ napsal jeden z uživatelů příspěvek na sociální síť.

Většina lidí ale obviňuje Yamatovi rodiče z nedbalosti. „Jestli skutečně házel kamení po autech, dokazuje to akorát nedostatečnou výchovu a pravděpodobně i nedostatek lásky ze strany matky a otce,“ napsal další uživatel. „Ať to dopadne jakkoliv, je to především nedbalost rodičů. V horách na ostrově Hokkaidó je velmi chladno a také jsem slyšel, že tam jsou medvědi,“ sdělil svůj názor další člověk.

Policie zvažuje, že vznese proti rodičům Yamaty obvinění kvůli nedbalosti.

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?