14. listopadu 2015 17:38, aktualizováno  22:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vydávali se za uprchlíky? Dva muži podezřelí z útoků se zřejmě dostali do Evropy přes Řecko

Oběti pátečního teroristického útoku v Paříži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oběti pátečního teroristického útoku v Paříži | foto: Reuters

ATÉNY/PRAHA Syrský pas, který byl nalezen vedla těla jednoho z pařížských teroristů na fotbalovém stadionu, patřil podle Atén muži, který byl v říjnu zaregistrován na řeckém ostrově Leros jako uprchlík. Řecká policie společně se zdrojem z řecké vlády později potvrdila, že i otisky prstů dalšího muže podezřelého ze spojení s teroristickými útoky patří s velkou pravděpodobností migrantovi, který letos prošel Řeckem.

„Držitel cestovního pasu prošel letos ostrovem Leros 3. října, kde byl identifikován jako uprchlík v souladu s pravidly Evropské unie,“ oznámil podle Reuters řecký ministr Nikos Toscas. Jestli však majitel dokladů prošel i dalšími evropskými zeměmi Toscas netuší.

Po Evropě mezitím probíhají razie proti teroristům. V Paříži bylo evakuováno okolí Eiffelovy věže. Do hotelu Pullman, který se nachází v její blízkosti, vtrhli ozbrojení policisté a prohledávali pokoj po pokoji. Policie tak reagovala na hlášení, že se v okolí Eiffelovy věže střílí a že se zde nachází bomba. Šlo ale o falešný poplach.

Lidé v České republice - oficiální místa i obyvatelé země - na sérii násilných...
Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes společně před...

Belgická policie také v sobotu v bruselské čtvrti Molenbeek zatkla několik lidí v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži. Do čtvrti na západě Bruselu, obývané hlavně přistěhovalci z Maroka a Turecka, zřejmě vedly stopy atentátníků z Paříže a po zuby ozbrojení policisté tu podle televizních záběrů provedli několik domovních prohlídek.

Belgická televize RTBF oznámila, že atentátníci zřejmě měli kontakty v Belgii a jeden z nich byl Francouz, který byl znám tajné službě jako radikál. Identifikován byl pomocí otisků prstů.

PAŘÍŽSKÝ PÁTEK 13.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.