Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vyhlášení nezávislosti Kosova je v souladu s právem, rozhodl soud

Svět

  16:07aktualizováno  19:06
HAAG/PRAHA - Někdejší srbská provincie Kosovo jednostranně vyhlásila samostatnost v únoru 2008. Ve čtvrtek Mezinárodní soudní dvůr OSN v Haagu uvedl, že kosovské vyhlášení nezávislosti na Srbsku bylo legální a není v rozporu s mezinárodním právem. Kosovo po vyhlášení rozsudku uvedlo, že očekává, že Srbové s ním teď začnou jednat jako se samostatným státem.

Kosované se v Prištině radují z rozsudku. foto: ČTK

Rozhodnutí pravděpodobně povede k tomu, že nezávislost Kosova uzná více zemí světa a přiblíží hlavní město Prištinu vstupu do OSN.

Podle agentury Reuters může toto soudní rozhodnutí mít důsledky i pro další separatistická hnutí po celém světě. Předseda Mezinárodního soudního dvora Hisaši Owada při čtení verdiktu prohlásil, že mezinárodní právo neobsahuje žádné "zákazy pro vyhlášení nezávislosti". Jeho názor podpořilo dalších deset soudců, čtyři byli proti.


"Očekávám, že Srbsko otočí a přijde za námi, aby jednalo o řadě problémů a o oboustranných zájmech," prohlásil kosovský ministr zahraničí Skender Hyseni po vynesení rozsudku. "Takové rozhovory se ale mohou konat jen mezi suverénními státy," dodal.

Kosovo vyhlásilo nezávislost 17. února 2008 a dosud ho uznalo 69 zemí, mezi nimi i Česko. Uznat samostatné Kosovo naopak odmítá kromě Srbska zejména Rusko. Jak před pár dny napsal srbský deník Blic, kosovští politici prý již plánují velké oslavy v ulicích, protože chtějí, aby "obraz vítězství" spatřil celý svět.

Rozhodnutí Mezinárodního soudního dvoru není právně zavázné, bude však mít velký politický význam. Samostatné Kosovo zatím uznalo 22 z 27 zemí EU, dosud tak neučinil Kypr, Řecko, Rumunsko, Španělsko a Slovensko.

Světové ohlasy

"Srbsko nikdy neuzná jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova," prohlásil srbský prezident Boris Tadič před novináři v Bělehradě. Vláda chce podle něj nyní zvážit další postup.

Spojené státy podle Reuters verdikt ICJ uvítaly. Nyní prý nastal čas, aby se Evropa sjednotila za společnou budoucnost. Bílý dům oznámil, že viceprezident Joe Biden před začátkem zasedání soudu telefonicky hovořil s Tadičem. Řekl mu, že Washington plně podporuje kosovskou nezávislost. Zároveň vyzval srbskou vládu, aby s Kosovem pracovala na konstruktivním řešení problémů.

Naopak z Moskvy se podle agentur ozvala kritika. Výrok soudu je podle Leonida Kalašnikova ze zahraničního výboru ruské Dumy "typickým příkladem dvojích standardů". Kalašnikov připomněl, že dva roky po kavkazské válce mezi Ruskem a Gruzií mezinárodní společenství stále ještě neuznalo nezávislost Abcházie a Jižní Osetie.  Abcházský prezident Sergej Bagapš podle AFP oznámil, že kladné stanovisko ICJ k nezávislosti Kosova "potvrzuje právo na sebeurčení" Abcházie a Jižní Osetie.

Slovensko, které doposud nezávislost Prištiny na Bělehradu neuznalo, oznámilo, že tak neučiní ani po dnešním verdiktu ICJ.

Kladné komentáře se ozvaly z Berlína. Německý ministr zahraničních věcí Guido Westerwelle prohlásil, že vyjádření ICJ potvrdilo německý právní postoj ke kosovské nezávislosti. "Budoucnost Srbska a Kosova spočívá v EU," řekl Westerwelle.

Na verdikt zareagovala ultranacionalistická Srbská radikální strana obviněním soudního dvora z hrubého porušení mezinárodního práva. Vyzvala také srbskou vládu, aby žádala okamžité zasedání Rady bezpečnosti OSN k ukončení mírové mise Evropské unie v Kosovu.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!