10. března 2010 16:18, aktualizováno  20:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vyhořel slovenský secesní zámek Kunerad

Vyhořelý slovenský zámek Kunerad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyhořelý slovenský zámek Kunerad. | foto: ČTK

ŽILINA V severoslovenském Kuneradu vypukl požár známého zámku. Oheň se ze střechy rozšířil i do podkrovních pater budovy.

Zatímco střecha večer už hořet přestala, protože ji plameny téměř celou zničily, několik menších ohnisek musí ještě hasiči likvidovat ve vnitřních prostorách budovy. Zatím nebyl nikdo zraněn, příčina požáru ani výše škod dosud nejsou známy. Informoval o tom představitel krajských hasičů v Žilině Miroslav Marton.

"Nelze ještě prohlásit, že požár je lokalizovaný, protože stále je nutné hasit menší ohně uvnitř budovy. Může to trvat i několik hodin," řekl. "Střecha je z 80 procent zničená, bude ji asi třeba strhnout," dodal.

Oheň byl podle něj nahlášen kolem poledne. Rozšířil se ze střechy i do podkrovních místností. Na místě zasahovalo asi 36 lidí z hasičských sborů ze Žiliny a okolí. Příčina neštěstí zatím není zřejmá, portál Sme.sk ale upozornil, že střechu opravovalo šest pracovníků jisté firmy z Kežmaroku. Odešli prý na oběd a po návratu už našli budovu v plamenech.

Zámek, který patří mezi národní kulturní památky Slovenska, byl postaven v roce 1916 v secesním stylu. V minulosti sloužil jako příležitostné šlechtické sídlo. Během druhé světové války v něm určitou dobu sídlil partyzánský štáb, v roce 1944 budovu vypálili němečtí vojáci. Po válce byl zámek opraven, později sloužil jako léčebný ústav.

ČTK