11. září 2010 10:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vyhoštění Romové jsou obětí rasového holokaustu, řekl Castro

Fidel Castro pronesl projev ke studentům Havanské univerzity. (3.9.2010)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fidel Castro pronesl projev ke studentům Havanské univerzity. (3.9.2010) | foto: Reuters

HAVANA Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro v pátek prohlásil, že Romové vyhoštění z Francie jsou obětí "jiného druhu rasového holokaustu".

"To poslední, co jsme mohli čekat, je toto nové vyhošťování francouzských cikánů, obětí krutosti francouzské extrémní pravice, která se dotkla 7000 z nich. Jsou obětí jiného druhu rasového holokaustu," citovala agentura AFP z poselství přečteného po představení druhého díla Castrovy autobiografie.

Od začátku letošního roku Francie vrátila do jejich vlasti přes 8300 Romů, kteří neměli povolení k pobytu. Tyto repatriace jsou součástí bezpečnostní politiky, kterou v červenci upřesnil francouzský prezident Nicolas Sarkozy a která je zaměřena především na nelegální imigranty a právě Romy.

Francie ruší romské osady.

Vyhošťování Romů vyvolalo kritiku na mezinárodní scéně, ale i ve Francii. "Energické protesty Francouzů jsou zásadní o to více, že ve stejnou dobu milionáři omezují právo na důchod a snižují možnosti zaměstnání," dodal Castro. Poukázal tak mimo jiné na prosazování zvýšení minimálního věku pro odchod do důchodu francouzskou vládou z 60 na 62 let.

ČTK