Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyhraje-li soutěž Eurovize Rus, příštího ročníku se nezúčastníme, hrozí Ukrajina

Svět

  17:02
KYJEV - Pokud v sobotním stockholmském finále písňové soutěže Eurovision Song Contest vyhraje favorizovaný ruský zpěvák Sergej Lazarev, Ukrajina se následujícího ročníku nezúčastní, pohrozil generální ředitel ukrajinské televize Zurab Alasanija.

Ruský zpěvák Sergej Lazarev. foto: ČTK

„Jestli vyhraje člověk jménem Lazarev, pak se příští rok ukrajinská televize zřekne účasti v soutěži,“ napsal Alasanija v sociální síti.

Rusko-ukrajinský konflikt se přenesl do soutěže Eurovize. Hlasujte pro nás, vyzývá Kličko Evropu

Následující ročník soutěže se podle pravidel koná v zemi vítěze. Ukrajina kvůli ruské anexi Krymu a podpoře separatistů v Donbasu na východě země oficiálně označuje Rusko za agresora, který okupuje ukrajinská území.

Na Ukrajině i v Rusku se soutěž těší mimořádné divácké pozornosti. V sobotním finále se s Lazarevem střetne i ukrajinská zpěvačka Džamala, která postoupila s písní připomínající sovětské deportace krymských Tatarů v roce 1944. Organizátoři soutěže podle agentury TASS považují otázky související s příštím ročníkem Eurovize za předčasné, protože se ještě neví, kdo zvítězí. Ale dodávají, že každá televize o své účasti rozhoduje sama a svobodně.

Pískot a bučení

Největší šance na vítězství letos sázkaři připisují právě ruskému zpěvákovi; ukrajinská zpěvačka je u nich na čtvrté příčce, napsala ruská tisková agentura TASS. Pravidla soutěže divákům neumožňují hlasovat pro zástupce vlastní země.

Ukrajina vysílá do finále Eurovize krymskotatarskou zpěvačku. Moskva se zlobí

Ukrajinská krize poznamenala i předloňský ročník písňové soutěže Eurovize: úspěch ruských zástupkyň - sedmnáctiletých dvojčat Anastasije a Marije Tolmačevových - v semifinále provázel pískot a bučení publika. „Na scéně nejsem sama. Stojí za mnou 46 milionů Ukrajinců,“ prohlásila tehdy ukrajinská zpěvačka v soutěži Marija Jaremčuková. Finále ale nakonec vyhrála „vousatá dáma“ Conchita Wurst, kterou je rakouský travesti zpěvák Thomas Neuwirth.

Loni se zase patriarcha ruské pravoslavné církve nechal slyšet, že se modlí, aby Eurovizi nevyhrálo Rusko - konání soutěže by podle preláta do země přivedlo nežádoucí úpadkové jevy ze západní kultury.

Soutěžit bude i Češka

Letos se do finále Eurovision Song Contest poprvé probojovala i zástupkyně Česka, dvaadvacetiletá zpěvačka Gabriela Gunčíková.

Soutěž Eurovize se koná každý rok a patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Česko v minulosti bez většího úspěchu reprezentovaly skupiny Kabát, Gipsy.cz, zpěvačka Tereza Kerndlová nebo loni Marta Jandová a Václav „Noid“ Bárta. Už v roce 1968 se soutěže, která se tehdy nazývala Velká cena Eurovize, zúčastnil Karel Gott, ale jako reprezentant Rakouska.

Vítězství v soutěži Eurovize přineslo v roce 1974 mezinárodní úspěch legendární švédské skupině ABBA. V roce 1988 se vítězkou stala Céline Dionová, která tehdy zpívala za Švýcarsko.

Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...