Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vyjádření ke Gaze byla chyba

Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto: ČTK

PRAHA Česká republika nemá podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga důvod omlouvat se za nedorozumění, které svým vyjádřením způsobil mluvčí premiéra Mirka Topolánka pro české předsednictví EU Jiří Potužník, byť šlo o "vážnou chybu". Mluvčí v sobotu v první reakci na izraelskou pozemní ofenzivu do Gazy označil postup Izraele za defenzivní.

Šéf české diplomacie jeho slova později korigoval. "Bylo to jeho pochybení, každému člověku se stává chyba," uvedl dnes Schwarzenberg v České televizi. Ministr dodal, že jediné oficiální prohlášení českého předsednictví k situaci v Gaze je to vydané ministerstvem zahraničí, jež později převzal i mluvčí premiéra.

Do vlády míří Jiří František Potužník. Potužník dnes televizi Z1 naznačil, že svou funkci nabídl k dispozici a že "čeká na odpověď lidí, se kterými o tom hovořil". ČTK již dříve sdělil, že slova o izraelském postupu byla nedorozumění. Jeho vyjádření prý bylo prvotní reakcí. Situace se ale mezitím dál vyvíjela.

Diplomatické nedorozumění kritizoval také šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek.

"Mluvčí pana Mirka Topolánka pan Potužník, který je jakýmisi ústy českého ministerského předsedy, udělal fatální chybu svým vyjádřením, že akce Izraele v oblasti Gazy je legitimní obranou," řekl dnes novinářům.

První českou reakci na zahájení pozemních operací přitom odsoudil blízký spolupracovník prezidenta palestinské autonomie Mahmúda Abbáse Saíb Irikát.

Nejednotnost Unie
Saíb Irikát v saúdskoarabské televizi Al-Arabíja rovněž postup Izraelců označil za "ošklivou agresi proti našim lidem". Agentura Reuters v dané souvislosti poukázala na nejednotnost uvnitř Evropské unie ohledně izraelské operace, což by podle ní mohlo poskytnout Izraeli větší časový prostor.

Jednotky Izraele v sobotu v pásmu Gazy zahájily pozemní útok. Cílem izraelských operací je přimět radikální hnutí Hamas, aby z Gazy ukončilo raketové ostřelování Izraele. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun krátce před zasedáním RB OSN vyzval k okamžitému zastavení vojenských operací.

Mluvčí premiéra pro předsednictví v první reakci na izraelskou pozemní ofenzivu označil postup Izraele za defenzivní postup. Schwarzenberg později prohlásil, že ani nepopiratelné právo státu na svou obranu nedovoluje akce, kterými trpí hlavně civilní obyvatelstvo, a vyzval k nastolení příměří a umožnění přístupu humanitární pomoci k lidem v Gaze.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Bezpečné opalování dětí: Jak vybrat správný opalovací krém?
Bezpečné opalování dětí: Jak vybrat správný opalovací krém?

V létě musíme k pravidelné péči o pokožku dětí přidat i ochranu před slunečním zářením. Dětská pokožka je citlivá, a proto je potřeba volit...