Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyjádření ke Gaze byla chyba

Svět

  16:49
PRAHA - Česká republika nemá podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga důvod omlouvat se za nedorozumění, které svým vyjádřením způsobil mluvčí premiéra Mirka Topolánka pro české předsednictví EU Jiří Potužník, byť šlo o "vážnou chybu". Mluvčí v sobotu v první reakci na izraelskou pozemní ofenzivu do Gazy označil postup Izraele za defenzivní.

Karel Schwarzenberg foto: ČTK

Šéf české diplomacie jeho slova později korigoval. "Bylo to jeho pochybení, každému člověku se stává chyba," uvedl dnes Schwarzenberg v České televizi. Ministr dodal, že jediné oficiální prohlášení českého předsednictví k situaci v Gaze je to vydané ministerstvem zahraničí, jež později převzal i mluvčí premiéra.

Do vlády míří Jiří František Potužník. Potužník dnes televizi Z1 naznačil, že svou funkci nabídl k dispozici a že "čeká na odpověď lidí, se kterými o tom hovořil". ČTK již dříve sdělil, že slova o izraelském postupu byla nedorozumění. Jeho vyjádření prý bylo prvotní reakcí. Situace se ale mezitím dál vyvíjela.

Diplomatické nedorozumění kritizoval také šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek.

"Mluvčí pana Mirka Topolánka pan Potužník, který je jakýmisi ústy českého ministerského předsedy, udělal fatální chybu svým vyjádřením, že akce Izraele v oblasti Gazy je legitimní obranou," řekl dnes novinářům.

První českou reakci na zahájení pozemních operací přitom odsoudil blízký spolupracovník prezidenta palestinské autonomie Mahmúda Abbáse Saíb Irikát.

Nejednotnost Unie
Saíb Irikát v saúdskoarabské televizi Al-Arabíja rovněž postup Izraelců označil za "ošklivou agresi proti našim lidem". Agentura Reuters v dané souvislosti poukázala na nejednotnost uvnitř Evropské unie ohledně izraelské operace, což by podle ní mohlo poskytnout Izraeli větší časový prostor.

Jednotky Izraele v sobotu v pásmu Gazy zahájily pozemní útok. Cílem izraelských operací je přimět radikální hnutí Hamas, aby z Gazy ukončilo raketové ostřelování Izraele. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun krátce před zasedáním RB OSN vyzval k okamžitému zastavení vojenských operací.

Mluvčí premiéra pro předsednictví v první reakci na izraelskou pozemní ofenzivu označil postup Izraele za defenzivní postup. Schwarzenberg později prohlásil, že ani nepopiratelné právo státu na svou obranu nedovoluje akce, kterými trpí hlavně civilní obyvatelstvo, a vyzval k nastolení příměří a umožnění přístupu humanitární pomoci k lidem v Gaze.

Autor:

Mohlo by vás zajímat