Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výjimečný útočník? Masood je o generaci starší než ‚standardní‘ teroristé

Svět

  19:30aktualizováno  22:31
LONDÝN/PRAHA - Jméno pachatele londýnského útoku je již známé. Podle britské policie se jedná o Khalida Masooda, dvaapadesátiletého Brita. Po několika vlnách teroristických útoků v Evropě i jinde je na tomto útočníkovi zvláštní právě jeho věk.

Khalid Masood po útoku. Záchranáři se ho snažili desítky minut oživit. foto: Reuters

Útok si vyžádal již 4 oběti, policie zadržela 8 lidí

Čtvrtou obětí útoku se stal pětasedmdesátiletý muž, který ve čtvrtek zraněním podlehl v nemocnici.

Britská policie pokračuje po středečním teroristickém útoku v Londýně v raziích po zemi. Kromě střední Anglie, kde zřejmě bydlel pachatel, zasahovala také ve Walesu i v britské metropoli, informovala agentura Reuters. Policisté podle posledních zpráv zadrželi osm osob, všechny podezřívají z přípravy teroristických činů.

Narozdíl od jiných lidí, kteří se k takovým činům rozhodli, je Masood o generaci starší. Mohlo by se podle odborníka z bezpečnostních studií Masarykovy univerity Josefa Krause jednat o tzv. psychopatologický terorismus.

Lidovky.cz: Připadá vám věk útočníka z Londýna Khalida Masooda nějakým způsobem zvláštní?
Zvláštní to samozřejmě je, protože standardně takové aktivity páchají lidé mezi 20-30 rokem života. Tady jsme se vlastně dostali ještě o generaci dále. Nestadardní to tedy rozhodně je, a to ať už bychom se na to dívali optikou islamistického terorismu, tak i optikou toho osamoceného vlka, kterým možná byl. To se ještě neví.

Je ale otázka, jak se člověk v takovém pokročilém věku, navíc britský občan, vůbec rozhodl ke spáchání takového činu.

Lidovky.cz: Jakou motivaci teroristé v takovém věku mohou mít?
Motivace je tady hodně nejasná. Zatímco u těch mladších lidí se to dá vysledovat směrem k socioekonomické frustraci. Lidé například nedosáhnou na kvalitní vzdělání, nemohou sehnat zaměstnání či nejsou schopni se dostat do partnerského svazku a podobně. To je jeden z hlavních motivů. Co se ale týče muže, kterému je 52 let, k tomu neznáme žádné podrobnější informace o jeho rodinném zázemí, je to složitější. Mohlo se klidně stát, že to byla reakce na nějakou dlouhodobou frustraci a jiné životní podmínky. Těch motivů může být ohromné množství. V tu chvíli se dostáváme do úrovně psychopatologického terorismu.

Lidovky.cz: Co znamená přesně termín psychopatologický terorismus?
Psychopatologický terorismus je efekt, kdy motivací pachatele nemusí být politický motiv nebo náboženství, ale může to být obecně vnitřní touha získat pozornost anebo naopak pokus o léčbu svého vlastního osobního mindráku a své osobní situace. To by mohlo být i v tomto případě, ale zatím se jedná o čistě spekulativní záležitost.

Informací není mnoho, ještě musíme ohledně jeho profilu víc počkat, abychom se mohli bavit o motivaci činu.

Záchranářské jednotky zasahují poblíž Westminsterského paláce.
Policejní zásahy poblíž Westminsterského mostu.

Lidovky.cz: Jsou známé i další příklady takových teroristů?
Většinou, když se takhle starší ročníky zapojují do teroristických aktivit, tak to dělají ze strany operativy nebo dokonce řízení než samotného výkonu. Většinou se jedná o lidi, kteří většinou manipulují ty mladší a frustrované k tomu, aby něco provedli. Jsou schopni dodat materiál, zajistit finance, případně celou akci řídit.

Těch příkladů je jinak samozřejmě obrovské množství, zejména v oblastech, kde zuří občanská válka. V Iráku od roku 2003 bylo podobných případů mnoho. Ale není to rozhodně typický profil a rozhodně ne v Evropě.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat