23. března 2017 19:30, aktualizováno  22:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Výjimečný útočník? Masood je o generaci starší než ‚standardní‘ teroristé

Khalid Masood po útoku. Záchranáři se ho snažili desítky minut oživit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Khalid Masood po útoku. Záchranáři se ho snažili desítky minut oživit. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Jméno pachatele londýnského útoku je již známé. Podle britské policie se jedná o Khalida Masooda, dvaapadesátiletého Brita. Po několika vlnách teroristických útoků v Evropě i jinde je na tomto útočníkovi zvláštní právě jeho věk.

Útok si vyžádal již 4 oběti, policie zadržela 8 lidí

Čtvrtou obětí útoku se stal pětasedmdesátiletý muž, který ve čtvrtek zraněním podlehl v nemocnici.

Britská policie pokračuje po středečním teroristickém útoku v Londýně v raziích po zemi. Kromě střední Anglie, kde zřejmě bydlel pachatel, zasahovala také ve Walesu i v britské metropoli, informovala agentura Reuters. Policisté podle posledních zpráv zadrželi osm osob, všechny podezřívají z přípravy teroristických činů.

Narozdíl od jiných lidí, kteří se k takovým činům rozhodli, je Masood o generaci starší. Mohlo by se podle odborníka z bezpečnostních studií Masarykovy univerity Josefa Krause jednat o tzv. psychopatologický terorismus.

Lidovky.cz: Připadá vám věk útočníka z Londýna Khalida Masooda nějakým způsobem zvláštní?
Zvláštní to samozřejmě je, protože standardně takové aktivity páchají lidé mezi 20-30 rokem života. Tady jsme se vlastně dostali ještě o generaci dále. Nestadardní to tedy rozhodně je, a to ať už bychom se na to dívali optikou islamistického terorismu, tak i optikou toho osamoceného vlka, kterým možná byl. To se ještě neví.

Je ale otázka, jak se člověk v takovém pokročilém věku, navíc britský občan, vůbec rozhodl ke spáchání takového činu.

Lidovky.cz: Jakou motivaci teroristé v takovém věku mohou mít?
Motivace je tady hodně nejasná. Zatímco u těch mladších lidí se to dá vysledovat směrem k socioekonomické frustraci. Lidé například nedosáhnou na kvalitní vzdělání, nemohou sehnat zaměstnání či nejsou schopni se dostat do partnerského svazku a podobně. To je jeden z hlavních motivů. Co se ale týče muže, kterému je 52 let, k tomu neznáme žádné podrobnější informace o jeho rodinném zázemí, je to složitější. Mohlo se klidně stát, že to byla reakce na nějakou dlouhodobou frustraci a jiné životní podmínky. Těch motivů může být ohromné množství. V tu chvíli se dostáváme do úrovně psychopatologického terorismu.

Lidovky.cz: Co znamená přesně termín psychopatologický terorismus?
Psychopatologický terorismus je efekt, kdy motivací pachatele nemusí být politický motiv nebo náboženství, ale může to být obecně vnitřní touha získat pozornost anebo naopak pokus o léčbu svého vlastního osobního mindráku a své osobní situace. To by mohlo být i v tomto případě, ale zatím se jedná o čistě spekulativní záležitost.

Informací není mnoho, ještě musíme ohledně jeho profilu víc počkat, abychom se mohli bavit o motivaci činu.

Záchranářské jednotky zasahují poblíž Westminsterského paláce.
Policejní zásahy poblíž Westminsterského mostu.

Lidovky.cz: Jsou známé i další příklady takových teroristů?
Většinou, když se takhle starší ročníky zapojují do teroristických aktivit, tak to dělají ze strany operativy nebo dokonce řízení než samotného výkonu. Většinou se jedná o lidi, kteří většinou manipulují ty mladší a frustrované k tomu, aby něco provedli. Jsou schopni dodat materiál, zajistit finance, případně celou akci řídit.

Těch příkladů je jinak samozřejmě obrovské množství, zejména v oblastech, kde zuří občanská válka. V Iráku od roku 2003 bylo podobných případů mnoho. Ale není to rozhodně typický profil a rozhodně ne v Evropě.

Najdete na Lidovky.cz