1. března 2016 21:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vyklízení uprchlické kolonie u Calais provázely požáry a násilí, přesto pokračuje

Uprchlický tábor v Calais, ze kterého podnikají utečenci pokusy naskočit na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlický tábor v Calais, ze kterého podnikají utečenci pokusy naskočit na... | foto: Reuters

CALAIS Přes odpor uprchlíků v úterý za silného policejního dohledu pokračovalo vyklízení části uprchlické kolonie u severofrancouzského přístavního města Calais. Podle agentury AP v úterý proti demolicím protestovaly zhruba dvě desítky lidí, kteří vylezli na střechy provizorních přístřešků, načež je obklopil policejní kordon.

Noc na úterý byla v migrantské kolonii klidná, ale poté byl hlášen další požár jednoho z improvizovaných obydlí. Při úterním incidentu spolu stáli na střeše jednoho z přístřešků muž a žena, kteří varovali policii, aby se nepřibližovala. Když se policisté přiblížili, žena si pořezala zápěstí. Policie obušky zasáhla proti muži a oba protestující sundala ze střechy. Stav ženy není znám.

Mnozí migranti nechtějí do center pro přistěhovalce ve vnitrozemí a dávali najevo svou bezmocnost. „Proti policii nic nezmůžeme. Nechávají nás takto v zimě. Nevíme, co budeme dělat,“ řekl agentuře AFP jeden ze Súdánců, kteří v likvidované části tábora tvoří většinu. Jsou zde dále hlavně Syřané a Afghánci.

Zástupce místního prefekta Vincent Berton řekl, že se zasahuje v asi dvou třetinách plochy tábora. Vše vyklidit a upravit potrvá podle něj „tři týdny, jeden měsíc“. Podle úřadů je v likvidované oblasti osm set až tisíc migrantů, podle nevládních organizací asi 3450.

Potyčky trvaly až do večera

V pondělí operace probíhala nejdřív relativně v klidu, ale odpoledne někteří nespokojení migranti zapálili asi devět přístřešků a napětí přerostlo v násilnosti. Na 150 osob, mezi nimi migranti a radikálové z hnutí No Border, házelo kameny a další předměty na policisty, kteří je rozehnali slzným plynem. Požáry museli přijet uhasit hasiči. Potyčky různé intenzity pokračovaly až do večera. Pět policistů utrpělo lehká zranění a zatčeni byli tři aktivisté z No Border a jeden migrant.

„Tato operace bude pokračovat v následujících dnech, v klidu a způsobně a každému bude poskytnuto místo, jak se vláda zavázala,“ řekl v úterý francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Již dříve označil operaci za „humanitární“ a „nenásilnou“.

V takzvané Džungli žijí tisíce migrantů, kteří se snaží dostat za lepším životem přes Lamanšský průliv do Británie. Dělníci začali likvidovat jižní část provizorního tábora na základě soudního rozhodnutí z minulého čtvrtka.

Životní podmínky v calaiském táboře připomínají chudinské čtvrti velkoměst v rozvojovém světě a francouzské úřady to už z hygienických, zdravotních a bezpečnostních důvodů dále nechtějí akceptovat. Migranty se proto rozhodly přesunout do řádných uprchlických středisek připravených v oblasti Calais a jinde v zemi.

Tábor u Calais existuje už několik let a podle různých odhadů v něm v současnosti žije kolem čtyř tisíc lidí.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
BACKEND DEVELOPER - OLOMOUC

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč