Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Vypadni odsud, čínský vire.‘ V USA i Velké Británii se množí případy napadení Asiatů

Svět

  5:00
NEW YORK - Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že bude vyšetřovat zvyšující se míru útoků na Asiaty. Způsobené jsou tím, že lidé viní Čínu z rozšíření pandemie. Podíl na tom má podle agentury Reuters i exprezident Donald Trump.

Americká policie (ilustrační foto) foto: Reuters

Spojené státy čelí bezprecedentnímu počtu útoků způsobených nepodloženou nenávistí k Asiatům. Ty Američané podle úřadů viní ze zavlečení pandemie koronaviru do USA. O vyšetřování informovala podle agentury Reuters Pamela Karlanová z oddělení občanských práv při ministerstvu spravedlnosti. Nyní již spolupracuje i s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) a policií. 

Chceme vzájemný respekt, vzkázala Čína USA. S EU je prý připravená rozvíjet výhodné partnerství

Na páteční tiskové konferenci se k případu vyjádřil také kolega Karlanové ze stejného oddělení John Carlin. Ten uvedl, že útoky na Asiaty žijící v Americe jsou „strašné“. „Chci, aby bylo jasno: Nikdo v Americe by se neměl bát násilí kvůli tomu, kdo je, nebo čemu věří. Nebudeme tolerovat žádnou formu terorismu nebo násilných zločinů z nenávisti,“ uvedl Carlin.

Zaměstnanci hotelu ve Wu-chanu se připravují na začátek konference týmu Světové...
Pracovník nemocnice ve Wu-chanu blízko Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Od března do prosince loňského roku bylo nahlášeno více než 2800 incidentů spojených s nenávistí vůči Asiatům. Sedmdesát procent útoků bylo verbálních, v osmi procentech šlo ale o násilné trestné činy (přes 220 případů). Podle aktivistických skupin protiasijská nálada vzrostla hlavně za vlády exprezidenta Donalda Trumpa, který opakovaně nazýval nemoc covid-19 „čínským virem“. Uvedl také, že Čína mohla šíření viru zastavit.

„Brutální trestné činy z nenávisti“ proti asijským Američanům už ve čtvrtek odsoudil také americký prezident Joe Biden. Násilné rasově motivované incidenty nejen ve Spojených státech, které se objevují od začátku pandemie, Biden označil za „neamerické“ a vyzývá k jejich zastavení.

Na kamerových záběrech z jednoho z incidentů je vidět, jak muž bezdůvodně srazil k zemi 91letého asijského důchodce ve městě Oakland v Kalifornii. Právě Kalifornie je přitom s New Yorkem místem, kde se útoky na Asiaty objevují nejčastěji. V lednu po podobném útoku zemřel 84letý imigrant z Thajska. 

Útočí i Britové

Spojené státy však nejsou jedinou zemí, která zaznamenala brutální útoky na Asiaty. Čím dál více jich podle serveru South China Morning Post zaznamenává také Spojené království. Koncem února například došlo ve městě Southampton k brutálnímu útoku na sedmatřicetiletého vysokoškolského pedagoga Pcheng Wanga. Toho přímo na ulici zmlátila skupinka čtyř mladých mužů ve věku mezi 20 a 25 lety. Předtím na něj z auta řvali: „Vypadni z naší země, čínský vire.“

Tento incident podle SCMP posílil obavy čínské komunity způsobené nárůstem rasově motivovaných činů v souvislosti s covidem-19.

Tomu podle aktivistických skupin nepomáhá ani zhoršující se diplomatická situace mezi Londýnem a Pekingem. Jen za prvního půl roku od vypuknutí pandemie evidovaly britské úřady celkem 457 případů rasově motivovaných zločinů páchaných na Číňanech.

„Napětí, které vycházelo z vlády Donalda Trumpa a jejího vztahu k Číně a způsobu, jakým malovali koronavirus jako čínský virus, Velké Británii skutečně nepomohlo,“ řekl pro SCMP Jackson Ng, který je městským radním v oblasti Buckinghamshire. Dodal, že každý Číňan je často viděn automaticky jako komunista a špeh.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!