Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vypálili jsme u Krymu výstražné výstřely na britský torpédoborec, oznámil Kreml. Výmysl, tvrdí Londýn

Svět

  13:50aktualizováno  20:41
MOSKVA - Plavidlo ruské pohraniční stráže ve středu vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského torpédoborce Defender u břehů Krymu, oznámila státní agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. To britské záhy reagovalo vyjádřením, že kvůli lodi královského námořnictva žádné výstřely nepadly. Popřelo i ruské tvrzení, že do předpokládané trasy plavby britské lodi byly svrženy bomby.

Britský torpédoborec (ilustrační foto) foto: Reuters

Rusko na jaře 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a pokládá okolní moře za ruské výsostné vody. Ukrajina a ani západní země tuto anexi neuznávají. Británie se k incidentu dosud nevyjádřila.

MLEJNEK: Nebezpečí domácí invaze. V Česku sílí ruský vliv i díky podnikatelům a politikům

Torpédoborec byl podle ruského ministerstva předem varován před použitím zbraní v případě porušení hranice. Na varování však plavidlo podle TASS nedbalo. V 11:52 (10:52 SELČ) vplul do ruských vod, a tak „ve 12:06 a ve 12:08 pohraniční strážní loď vykonala výstražnou střelbu“ a „ve 12:19 letoun Su-24M vykonal výstražné bombardování“ čtyřmi čtvrttunovými bombami, shozenými ve směru další plavby britského plavidla. O čtyři minuty později loď opustila ruské teritoriální vody, tvrdí ministerstvo.

Loď královského námořnictva provádí pokojné proplutí výsostnými vodami Ukrajiny v souladu s mezinárodním právem,“ reagovalo britské ministerstvo obrany. V prohlášení zmiňuje údajně ohlášené dělostřelecké cvičení Rusů v Černém moři. „Žádné výstřely nesměrovaly na HMS Defender a neuznáváme tvrzení, že do jeho trasy byly shozeny bomby,“ pokračuje vyjádření na twitteru.

Ruští vojáci nacvičovali na vojenskou přehlídku, která se chystá k uctění 75....
Ruští vojáci v krymské Kerči.

Podle ruského ministerstva obrany byl torpédoborec předem varován před použitím zbraní v případě porušení hranice. Varování však plavidlo nedbalo, napsal TASS. V 11:52 (10:52 SELČ) vplulo do ruských vod, a tak „ve 12:06 a ve 12:08 pohraniční strážní loď výstražně vystřelila“ a „ve 12:19 letoun Su-24M podnikl výstražné bombardování“ čtyřmi čtvrttunovými bombami, shozenými ve směru další plavby britského plavidla. O čtyři minuty později loď opustila ruské teritoriální vody, tvrdí Moskva.

‚Pokud nezměníte kurz, budu střílet‘

Na palubě britského plavidla byl zpravodaj britské stanice BBC, který později uvedl, že na nebi bylo přes 20 letadel a na moři se loď ruské pobřežní stráže přiblížila až na 100 metrů k torpédoborci. Posádka britské válečné lodi se podle něj připravovala na možnou konfrontaci.

Macron a Merkelová chtějí uspořádat summit EU s Putinem. Ostatní země ale váhají

„Dvě plavidla ruské pobřežní stráže, která sledovala válečnou loď královského námořnictva, se pokusila přinutit ji změnit kurz. V jednu chvíli se jedna z ruských lodí přiblížila na 100 metrů. V rádiu zněla čím dál více nepřátelská varování - včetně toho, že někdo řekl: ‚Pokud nezměníte kurz, budu střílet.‘ Slyšeli jsme v dálce nějakou střelbu, ale panovalo přesvědčení, že byla mimo dostřel,“ popsal reportér BBC. Britská zpravodajská stanice na svém webu podotkla, že jeho svědectví je v rozporu s tím, co tvrdily britské úřady, jež popřely jakoukoli konfrontaci.

Ruské ministerstvo obrany si podle agentury AFP také předvolalo britského vojenského přidělence z velvyslanectví v Moskvě. Mluvčí ruské diplomacie později prohlásila, že ministerstvo zahraničí si předvolá britskou velvyslankyni v Moskvě.

Ruské ministerstvo obrany později zveřejnilo krátké video s leteckými záběry britského torpédoborce v Černém moři, ale není z nich zřejmá žádná konfrontace.

Zrušte černomořské cvičení, vzkazuje Rusko Američanům

Torpédoborec Defender se na svém twitterovém účtu do té doby zmiňoval jen o návštěvě ukrajinského přístavu Oděsa, odkud se v úterý chystal vyplout k „plnění dalších úkolů v Černém moři“. Britský ministr obrany Ben Wallace uvedl, že loď byla na „rutinní cestě z Oděsy směrem ke Gruzii“. Příští týden má v Černém moři začít velké každoroční ukrajinsko-americké námořní cvičení, tentokrát s rekordní účastí pěti tisícovek vojáků z více než tří desítek zemí. Rusko protestuje a vybízí USA, aby cvičení zrušily.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v reakci na twitteru označil incident za zjevný důkaz správnosti ukrajinského stanoviska, že „agresivní a provokativní politika Ruska v Černém a Azovském moři, okupace a militarizace Krymu představují stálé ohrožení Ukrajiny a jejích spojenců“. Tento stav podle něj vyžaduje „kvalitativně novou součinnost členů NATO a Ukrajiny v Černém moři“.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mohlo by vás zajímat