Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Výplatní páska džihádisty: 50 dolarů - a dalších 50 za každou sexuální otrokyni

Modlitba iráckého vojáka, který se raduje z vítězství nad extremisty z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Modlitba iráckého vojáka, který se raduje z vítězství nad extremisty z... | foto: Reuters

Padesát dolarů měsíčně není příliš zářná výplata, právě takovou mzdu však vyplácejí úřady samozvaného Islámského státu. A přestože za každou „ženskou zajatkyni“, rozuměj sexuální otrokyni, obdrží džihádista dalších padesát dolarů, záznamy vedené teroristy dokládají, že finanční zásoby „chalífátu“ se v posledních měsících povážlivě ztenčily.

Není to tak dávno, kdy se o Islámském státu (IS) psalo jako o nejbohatším teroristickém uskupení světa. Města, odkud byl v posledních týdnech vyhnán, však vydala pozoruhodnou sbírku dokumentů, které dokládají, že soustředěný vojenský tlak na extremisty nese ovoce a spolu s nehospodárným spravováním dobytého území vysává pokladnu teroristického kvazistátu.

Zápolení Islámského státu s úbytkem finančních rezerv, především v podobě hotovosti, už popsala řada uprchlíků a přeběhlíků. Dokumenty, jež ve své studii pro CTC Sentinel analyzoval známý expert na fenomén IS Aymenn Jawad al-Tamimi, však představují spolehlivější důkaz, neboť se jedná o oficiální úřední záznamy z nitra samozvaného chalífátu. Všechny jsou datovány do období posledního půl roku.

„(Tyto) důkazy potvrzují, že současný postup (mezinárodní) koalice způsobil Islámskému státu významné ztráty a vystavil jej tlaku hned na několika frontách,“ píše al-Tamimi.

Islámský stát již před přibližně pěti měsíci oznámil snížení žoldu pro své bojovníky, a to o celých 50 procent. Platové výměry z počátku letošního roku dokládají ještě větší snahu ušetřit: navrhují velmi nízkou základní mzdu pro řadové bojovníky a běžné pracovníky, přičemž rozvětvená rodina znamená přivýdělek.

Muži, jenž pracuje pro Islámský stát, podle výpisu náleží pouhých 50 dolarů měsíčně (cca 1200 korun). Za každé dítě mladší 15 let ovšem obdrží navíc dalších 35 dolarů, a za každou manželku 50. Stejná částka se vztahuje i na „ženské zajatkyně“ - tedy ty ze zotročených žen, které bojovníci IS za manželky nepojali a vydržují si je jako konkubíny.

Plýtvající bratři

V záznamech se odráží také neefektivní přídělový systém, stejně jako akutní nedostatek paliva, elektřiny a dalších zdrojů energie. Přísný zákaz užívání aut mimo schválené vojenské operace! hlásá například říjnem datovaný dokument, podepsaný regionální vládou IS v syrském Aleppu. Pranýřuje „bratry“, kteří vozidla zneužívali k soukromým účelům a způsobovali tím „neospravedlnitelné plýtvání“ veřejnými zdroji - až do bodu „zakázaného nadbytku“.

Obdobnou direktivou byla omezena také spotřeba elektrické energie. Potřebné dodávky vojenským objektům byly zajištěny na úkor civilních domácností.

Jiný výnos, schválený v lednu v iráckém Mosulu, se snaží čelit úbytku léků a dalšího zdravotnického materiálu. Veškeré populaci zakazuje prodej farmaceutik a lékařských zařízení - bezesporu snaha bojovat s černým trhem s léky. Jak totiž konstatuje The Washington Post, mnozí lékaři a další zdravotníci pokoutně rozprodávali své zásoby, aby získali peníze na útěk z džihádisty okupovaného území.

Náznaky finančního strádání v samozvaném chalífátu jsou tedy nepopiratelné, konstatuje al-Tamimi. Pochybuje však, že je na obzoru jeho pád. „Namístě je opatrnost,“ potvrdil pro The Washington Post. „Někteří přeběhlíci prohlašují, že konec Islámského státu je velmi blízko, ale já tomu nevěřím.“

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.