Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Výpověď dohody proběhne podle plánu.‘ Írán vyloučil prodloužení lhůty, po níž začne obohacovat uran

Íránský prezident Hassan Rúhání v roce 2015 na návštěvě jaderné elektrárny v Búšehru. Írán v pondělí zveřejní detaily ke svému odstoupení od části závazků z mezinárodní smlouvy o jaderném programu z roku 2015. Následovat může i vypovězení Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. foto: AP Photo

Teherán - Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí ve středu prohlásil, že Írán evropským signatářům neprodlouží 60denní lhůtu pro nalezení řešení. Teherán ji stanovil 8. května. Po jejím vypršení 8. července chce Írán začít obohacovat uran na více než 3,67 procenta, jež předpokládá dohoda.
  10:57aktualizováno  15:21

Tento týden navíc Íránci oznámili, že 27. června překročí další podmínky dohody, což jsou zásoby nízko obohaceného uranu a také těžké vody. Tajemník íránské nejvyšší bezpečnostní rady Alí Šamchání mezitím prohlásil, že Írán jedná s Ruskem a Čínou o možném mechanismu pro urovnání sporu pro případ, že jednání s EU o jaderné dohodě selžou, informovala agentura TASS.

Eskalace napětí na Blízkém východě. USA vyšlou kvůli Íránu dalších 1000 vojáků

Íránský ministr ropného průmyslu Bídžan Zangáne ve středu navíc Evropu obvinil, že nespolupracuje s Teheránem v otázce nákupu íránské ropy. Írán čelí obnoveným americkým sankcím, které zahrnují také prodej ropy. Důvodem sankcí je loňské odstoupení USA od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Ostatní signatáři, mezi nimiž jsou tři evropské země Francie, Británie a Německo, chtějí, aby Írán dohodu dále dodržoval, a slíbili, že najdou náhradní mechanismy, které Íránu pomohou v době sankcí. Zatím se tak nestalo a Írán už vypověděl část dohody i ze své strany.

 „Íránská lhůta zbylým signatářům dohody nemůže být prodloužena, další fáze (íránského odstoupení od dohody) začne podle plánu,“ řekl ve středu Kamálvandí k termínu 8. července.

Podle agentury Reuters Německo, Francie a Británie chystají nové kroky, které mají Írán u dohody udržet. Se zástupci těchto tří zemí má 27. června v Paříži jednat Brian Hook z amerického ministerstva zahraničí, který má na starosti Írán. Do Teheránu podle Reuters možná zamíří ministři zahraničí tří evropských států.

'Není důvod k válce'

Situace vyvolává obavy z bezpečnostního vývoje v oblasti Perského zálivu, kde USA posilují své armádní jednotky a kde bylo od května napadeno šest tankerů. Írán ujišťuje, že nemá zájem vést válku proti nikomu. Tajemník íránské nejvyšší bezpečnostní rady Alí Šamchání ve středu řekl, že vojenská konfrontace mezi USA a Íránem nebude. „Není důvod k válce. Obviňování jiných zemí se stalo běžnou praxí amerických představitelů, kteří se snaží vytvářet tlak na jiné státy,“ řekl Šamchání.

K signatářům dohody patří vedle Číny ještě Rusko. Íránské sdělovací prostředky informovaly, že Rusko s Íránem tento týden podepsalo 12 dohod týkajících se spolupráce v energetice, železnici, zemědělství, farmaceutickém průmyslu a cestovním ruchu. Za Rusko dohody podepsal ministr energetiky Alexandr Novak, který přijel do Íránu s delegací 120 podnikatelů. Podle íránské agentury Šána bylo podepsáno také memorandum o spolupráci, které zahrnuje ropu, plyn, petrochemické otázky, elektřinu a jadernou energetiku. Novak řekl, že se jednalo o rozvoji oblasti Kaspického moře.

Ve středu odpoledne Šamchání oznámil, že Rusko a Čína jednají o možném mechanismu pro urovnání sporu pro případ, že jednání s EU o jaderné dohodě selžou. Nové americké sankce proti Íránu přinutily ostatní státy nekupovat íránskou ropu, jelikož by jim za to hrozily druhotné sankce. Šamchání podle agentury TASS uvedl, že by Írán mohl záležitost týkající se exportu ropy vyřešit.

Autor: