27. května 2012 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česká pýcha. BBC si všímá výročí atentátu na Heydricha

O výročí informuje i bristký server.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O výročí informuje i bristký server. |

PRAHA Bristký server BBC si všímá 70. výročí atentátu na nejmocnějšího muže Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha. Alois Denemarek byl jedním z posledních lidí, kteří se setkali s Janem Kubišem před jeho smrtí. "Jsem na Jana velmi pyšný. Nebýt jeho, dnes bych tu nebyl nejen já, ale i polovina českého národa," řekl Denemarek BBC.

Dnes čtyřiadevadesátiletý Alois Denemarek se s Kubišem sešel v parku u Národního muzea. Sám u sebe ukrýval jiného parašutistu z Británie a chtěl, aby mu Jan Kubiš poradil. To ještě netušil, že Kubiš je právě jedním z atentátníků.

Atentát na Reinharda Heydricha

Před 70 lety, 27. května 1942, zaútočili na osmatřicetiletého nejmocnějšího muže Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš vyslaní z Británie. Obergruppenführer SS a generál policie Heydrich, který měl za úkol potlačit český odboj v Protektorátu, následkům atentátu 4. června podlehl. Jednalo se o největší protinacistický čin odboje v Evropě. 

Reinhard Heydrich

Útok nezůstal bez následků. Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Výsadkáři - nejen Gabčík a Kubiš - se před pátráním skrývali přes tři týdny, nakonec je ale zradil jeden z nich - Karel Čurda. Po těžkém boji zahynulo sedm parašutistů 18. června v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků.

Denemarkova rodina však zaplatila vysokou cenu. Gestapo Denemarkova bratra i parašutistu popravilo, rodiče zahynuli v koncentračním táboře. Sám Alois Denemarek unikl smrti jako zázrakem, ironií osudu ale skončil ve vězení, kam ho poslal komunistický režim za kolaboraci s nacisty, píše BBC.

SERIÁL O OPERACI ANTHROPOID

Jací byli parašutisté, kteří se navždy zapsali do českých dějin? Jak probíhalo obléhání kostela v pražské Resslově ulici? Co volal do krypty zrádce Karel Čurda, aby parašutisty vylákal ven? Čtěte ve víkendovém seriálu o operaci Anthropoid.

PÁTEK: Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme! volali parašutisté před smrtí

SOBOTA: Jací byli parašutisté? Srdečný Gabčík a tichý Kubiš

"Samozřejmě, že to stálo za to. I přes ztráty na životech v mé rodině a tisíců dalších. Je to nic proti tomu, co by nastalo, kdyby Heydrich nezemřel," cituje Denemarka BBC.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!