Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Oslavy Dne D na pláži Omaha: Biden mluvil o tyranech, Pavel šel za veterány

Svět

  15:43aktualizováno  20:58
Druhým dnem ve Francii vrcholila akce připomínající 80. výročí vylodění v Normandii, které spojeneckým vojskům zajistilo rozhodující vítězství nad nacistickým Německem na západní frontě. Akcí v Normandii se zúčastnila řada světových státníků, včetně českého prezidenta Petra Pavla nebo amerického prezidenta Joea Bidena. Macron vyslovil vděk Francie válečným veteránům. Biden ujistil, že Západ bude dál podporovat Ukrajinu.

Americký prezident Biden ve svém projevu řekl, že boj Ukrajinců proti ruské agresi vystihuje ducha dne vylodění v Normandii z 6. června 1944. Také aktuální konflikt je podle něj součástí nikdy nekončícího boje mezi diktaturou a svobodou. Ustupovat diktátorům je nemyslitelné, zdůraznil a zároveň vyzdvihl odvahu Ukrajinců. „Na Ukrajinu vpadl tyran, bojují s mimořádnou odvahou, utrpěli velké ztráty, ale nikdy neustoupí,“ prohlásil Biden.

„Vzdát se tyranům, podvolit se diktátorům je prostě nemyslitelné,“ řekl také na ceremonii, která se konala na americkém hřbitově v Normandii. „Pokud to uděláme, znamenalo by to, že jsme zapomněli, co se stalo tady na těch posvátných plážích,“ pokračoval Biden.

Začátek mezinárodního vzpomínkového ceremoniálu na pláži Omaha u příležitosti 80. výročí vylodění spojenců v Normandii v Den D za druhé světové války. (6. června 2024)

Biden připomněl, že v Normandii prokázali spojenci „nerozbornou jednotu“ a tu podle něj projevují i dnešní spojenci v NATO. To označil za „největší vojenskou alianci na světě“, která je více než kdy dříve odhodlána bránit mír. „Dnes má NATO 32 členských států a je jednotnější než kdy dříve,“ řekl americký prezident.

„Izolace nebyla odpovědí před 80 lety a není odpovědí ani dnes,“ zdůraznil Biden. Mezinárodní koalice nesmí Ukrajinu ponechat svému osudu, jinak bude potlačena demokracie a celá Evropa bude v ohrožení, varoval Biden.

Český prezident Pavel do Normandie společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou přiletěl ve čtvrtek, setkal se se zástupci českých klubů vojenské historie a navštívil pláž Omaha, kde se před 80 lety vylodilo přes 40 000 amerických vojáků. Pavel byl přítomen na mezinárodní ceremonii a později odpoledne se setkal s dalšími hlavami států, které se oslav účastnily.

„Válka se bohužel do Evropy vrátila. A do chladného rána a do nejisté budoucnosti se dnes probudilo i mnoho Ukrajinců a Ukrajinek, kteří stejně jako tehdejší Evropa bojují proti brutální agresi. My musíme vytrvat v jejich podpoře až do takového konce, který Ukrajině přinese svobodu a mír,“ napsal po ceremoniálu na X v podobném duchu český prezident Pavel.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu k válečným veteránům uvedl, že Francie na jejich boj za osvobození Evropy od nacistů nikdy nezapomene. Právě klesající účast veteránů a ruská invaze na Ukrajinu, která zmařila naděje, že v Evropě již nebudou ničeny životy i celá města, činí dojemné výročí vylodění spojenců ještě dojemnějším, poznamenala agentura Reuters.

Den plný vzpomínek začal za úsvitu přesně osm desítek let poté, co se spojenecká vojska vylodila na břeh na pěti plážích s krycími názvy Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. Na místo dorazily tisíce lidí, aby vzdaly hold padlým i veteránům a obětem, které ve jménu osvobození Evropy učinili.

Na rozdíl od předešlých ročníků se ale ceremonií neúčastnilo Rusko, které nedostalo pozvánku kvůli své agresivní válce proti Ukrajině. Vzhledem k tomu, že mrtví a zranění na obou stranách konfliktu se odhadují na statisíce, jsou dnešní akce podle AP poznamenány obavami, že se ztrácí poučení z druhé světové války.

„Jsou věci, za které stojí za to bojovat,“ řekl veterán z druhé světové války Walter Stitt, který bojoval v tancích a v červenci se dožije 100 let, když tento týden navštívil pláž Omaha. „I když bych si přál, aby to šlo i jinak, než se snažit navzájem zabít. Jednou se to naučíme, ale já už u toho nebudu,“ dodal.

„Naše vděčnost je věčná,“ řekl francouzský premiér Gabriel Attal na kanadské vzpomínkové slavnosti v Courseulles-Sur-Mer. „Francie nikdy nezapomene na ty, kteří za ni zemřeli,“ dodal. Vzpomínkového ceremoniálu na pláži Juno se zúčastnili také kanadský premiér Justin Trudeau a následník britského trůnu princ William.

Mimo krále Karla III. byl mezi účastníky ceremoniálu i britský premiér Rishi Sunak. Zúčastnili se společně akce, která se konala později na počest vojáků, kteří se vylodili na pláži Sword Beach. Král ve svém projevu řekl, že svět měl štěstí, že jedna generace „neuhnula“, když byla povolána. V projevu ve francouzštině rovněž vzdal hold „nepředstavitelnému počtu“ francouzských civilistů, kteří padli v bitvě o Normandii, a statečnosti a obětavosti francouzského odboje.

Ačkoliv výročí vylodění připadalo na čtvrtek, řada připomínkových akcí, příprav a oslav porážky německých okupantů ve Francii se konala už ve středu a další jsou naplánované na pátek.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!