Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Agentka FBI s českými kořeny se vdala za teroristu z IS, kterého vyšetřovala

Svět

  11:45
PRAHA - Daniela Greeneová, překladatelka FBI, s prověrkou na úroveň „přísně tajné“, odcestovala v roce 2014 do Sýrie a vdala se za klíčového operativce Islámského státu (IS), kterého měla vyšetřovat. Podle záznamů federálního soudu lhala svým nadřízeným i svému americkému manželovi o tom, kam jede, a svého nového manžela následně varovala, že je vyšetřovaný. Za své jednání si již odpykala dva roky vězení, soud však dokumenty zveřejnil až nyní.

Daniela Greenová a islamista Denis Cuspert foto: Twitter.com @VesselNews

Podle CNN se agentka Greeneová, která se narodila v Československu, v Sýrii vdala za Denise Cusperta, německého rappera vystupujícího pod jménem Deso dog. Cuspert si sám již dříve v Sýrii změnil jméno na Abú Talhá al-Almání.

Videa, na kterých Cuspert vystupoval, měla přitáhnout mladé k Němce k teroristickým organizacím. Vystupoval jako mediální hvězda Islámského státu v řadě propagačních videí.

Ještě předtím, než se Greeneová vydala za Cuspertem do Sýrie, měla podle soudních záznamů lhát svým zaměstnavatelům o cíli své cesty a také měla přes Skype islamistu varovat, že jej vyšetřuje FBI.

Podle soudních záznamů uvedla Greenová, že její cesta je „osobní dovolená“ a svému americkému manželovi řekla, že jede navštívit rodiče do Mnichova. Namísto toho odletěla do Istanbulu, odkud kontaktovala Cusperta.

Daniela Greenová, překladatelka FBI s prověrkou na úroveň „přísně tajné“...
Denis Cuspert.

„Je to neskutečná ostuda pro celé FBI, o tom není pochyb,“ uvedl pro CNN bývalý zaměstnanec ministerstva zahraničních věcí USA John Kirby. „Většina lidí ze Západu, pokud zavítá do regionu IS, riskuje, že skončí s useknutou hlavou. Celá její cesta musela být velmi dobře zkoordinovaná, aby se žena, Američanka, zaměstnankyně FBI, mohla dostat do rezidence známého muže ve vedení IS,“ dodal Kirby.

Již několik týdnů po odletu do Sýrie a uzavření manželství si však Greeneová uvědomila svou chybu. Začala si psát s někým, koho znala ve Spojených státech. „Jsem pryč, a nemůžu se vrátit. Jsem v Sýrii,“ napsala podle dokumentů Greeneová známému.

„Pravděpodobně půjdu do vězení na dlouhou dobu, jestli se vrátím, ale to je život,“ napsala Greeneová. Nakonec tak učinila. Po svém návratu do Spojených států v srpnu 2014 byla okamžitě zatčena.

Díky spolupráci s vyšetřovateli dostala jen dvouletý trest vězení, což je podle CNN v případech souvisejících s terorismem velmi nízký trest. Sama prokuratura přitom nejdříve podle soudních dokumentů označila čin ženy za nehorázný a žádala tvrdé potrestání. Následně však uvedla, že ačkoli chování Greeneové hraničí s mnohem vážnějšími obviněními, za svou spolupráci s vyšetřovateli si zaslouží nižší trest.

Příběh Greeneové zůstal od jejího návratu ze Sýrie dobře utajený až do současnosti, včetně soudních dokumentů. V momentu kdy vyšetřovatelé ukončili spolupráci s Greenovou, požádali soud o odtajnění části z nich.

Ačkoliv agentka prošla složitým přijímacím procesem do FBI a měla prověrku na nejvyšší stupeň, nikdo v jejím okolí prý nezaznamenal nic zvláštního. Obzvlášť nic, co by naznačovalo, že by chtěla zběhnout od FBI.

Greeneová si odseděla ve vězení dva roky, v současnosti pracuje na hotelové recepci. Žádost o rozhovor se CNN odmítla. Pokud by tak udělala, její rodina by se prý dostala do ohrožení.

Zajímavostí je, že německý list Bild am Sonntag už na začátku roku 2015 s odvoláním na své zdroje informoval, že FBI na Cusperta nasadil tajnou agentku, která se za něj v rámci operace provdala. Když se pak sama dostala do problémů, utekla přes Turecko do USA. Ve skutečnosti šlo právě o Greeneovou, která tak ale učinila bez vědomí FBI.

Z rappera teroristou

Denis Cuspert, jehož otec pocházel z Ghany, byl poměrně známým rapperem, ačkoli se nikdy nestal hvězdou. V dospívání měl řadu problémů se zákonem a na nějakou dobu skončil ve vězení. Hudební kariéru ukončil po automobilové nehodě v roce 2010, kdy přijal islám. Stal se zároveň členem nejrůznějších radikálních islamistických skupin, což ho přivedlo i do Sýrie.

V řadách IS nebyl Cuspert řadovým bojovníkem, ale spíše mediální tváří. Nazpíval například píseň, ve které velebil zabitého šéfa teroristického hnutí Al-Káida Usámu bin Ládina, nebo hrozil uříznutím hlavy bývalému americkému prezidentovi Baracku Obamovi. Vystupoval také v řadě propagandistických videí.

Zpráv o Cuspertově smrti se v médiích objevila řada, některé IS dementovala. Jeho zabití oznámilo v roce 2015 rovněž americké ministerstvo obrany, které ji ale o rok později odvolalo. Za potvrzenou nemá rapperovu smrt ani německá rozvědka.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!