28. února 2018 18:52, aktualizováno  19:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie pracuje při vyšetřování vraždy novináře Kuciaka s více verzemi. Našla drogy a zbraně

Lidé v Bratislavě se účastní pochodu na počest zavražděného slovenského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v Bratislavě se účastní pochodu na počest zavražděného slovenského... | foto: Reuters

BRATISLAVA Slovenská policie se nemůže soustředit jen na jednu verzi vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Na tiskové konferenci to ve středu prohlásil slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. Zároveň ale řekl, že nadále je nejpravděpodobnější varianta, že čin souvisí s působením italských občanů na Slovensku.

Policie už dříve uvedla, že Kuciak a jeho snoubenka byli zastřeleni patrně kvůli novinářově investigativní práci. Kuciak naposledy pracoval na materiálu upozorňujícím na působení italské mafie na Slovensku a na její vazby na osoby blízké slovenskému premiérovi Robertu Ficovi.

Gašpar ve středu odmítl poskytnout podrobnosti o vyšetřování vražd; uvedl pouze, že oba mladí lidé byli zastřeleni stejnou zbraní.

Svíčky s fotografií Jána Kuciaka a jeho partnerky. Na fotografii premiéra Fica...
Lidé v Bratislavě na pochodu na počest novináře Kuciaka.

V obci Veľká Mača u Trnavy, kde se dvojnásobná vražda minulý týden odehrála, policie prověřuje také okolnosti údajné schůzky dvou osob podezřelých z drogových deliktů. Policie se rovněž zabývá zjištěním, že minulý pátek se dvě osoby domlouvaly, že vezmou zbraně a půjdou do Veľké Mače. Policisté podnikli několik domovních prohlídek a zajistili zbraně, náboje a pervitin, řekl Gašpar. Policie přitom zadržela jednu osobu, pro kterou navrhuje vazbu.

Policejní prezident zdůraznil, že zatím není jasné, zda tento případ s vraždami přímo souvisí, ale policie na tuto stopu narazila při vyšetřování a je nutné ji prověřit.

Opozice podle Fica zneužívá vraždy novináře s cílem převzít moc

Slovenský premiér Robert Fico ve středu obvinil opozici, že téma vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky zneužívá v politickém boji s cílem převzít moc. Opozice ve středu uspořádala v Bratislavě vzpomínkové shromáždění na počest obou zavražděných a již dříve vyzvala Fica, aby v souvislosti s kauzou prosadil odchod ministra vnitra a policejního prezidenta.

„Smrt dvou mladých lidí se pro opozici stala obyčejným politickým nástrojem, kterým chce vyhnat lidi do ulic a takovým způsobem získat moc. Není toho totiž schopna dosáhnout ve svobodných demokratických parlamentních volbách,“ řekl Fico, který je předsedou dlouhodobě nejpopulárnější slovenské strany Směr-sociální demokracie.

Podle Fica opozice nedokázala od roku 2006 vyhrát parlamentní volby a svého cíle chce dosáhnout prostřednictvím protestních akcí. „Jejich jediným cílem je kriminalizace Směru a celé vládní koalice, přičemž se neštítí využívat přirozených lidských emocí a pochopitelného pohnutí novinářské obce,“ řekl Fico.

Kuciak v nedokončeném článku poukázal kromě jiného na podnikatelské vazby tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaně a Ficovy asistentky Márie Troškové s osobami patrně blízkými italské mafii. Fico se ještě v úterý svých spolupracovníků zastal, ti ale ve středu oznámili, že do vyšetření případu opustí svá místa na úřadu slovenské vlády.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz