Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Boeing nad Ukrajinou sestřelila raketa BUK přivezená z Ruska, potvrdili vyšetřovatelé

Ozbrojený proruský rebel u trosek letu MH17 (archivní snímek z července 2014). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozbrojený proruský rebel u trosek letu MH17 (archivní snímek z července 2014). | foto: Reuters

PRAHA Mezinárodní tým vyšetřující sestřelení boeingu malajsijských aerolinek nad Ukrajinou uvedl, že raketa BUK, která letadlo zasáhla, byla přivezena z Ruska. Po sestřelení se odpalovací systém vrátil zpět na ruské území. Informovali o tom na tiskové konferenci, během níž seznámili veřejnost se závěry kriminálního vyšetřování tragédie z léta 2014.

Podle vrchního nizozemského vyšetřovatele Wilberta Paulissena je jasné, že letadlo sestřelila raketa vypálená ze systému BUK. „Našli jsme kousky, které jsou nezaměnitelné a jasně ukazují na BUK. Například nám pomáhají kousky z hlavice rakety, které jsme našli v kokpitu a na raketě jsme našli kusy skla z kokpitu,“ uvedl Paulissen.

Konference, během níž mezinárodní tým vyšetřovatelů uvedl, že let MH17 byl...

Dodal také, že k určení rakety 9M38 pomohl zdeformovaný kousek kovu, který mohl být takto zničený jen díky ohromné síle, kterou pronikl do letadla. Tu podle vyšetřovatelů mohl způsobit jen výstřel.

„Raketa byla vystřelena z prostoru, který ovládali proruští povstalci, navíc nám pomáhají očitá svědectví lidí, kteří BUK na tomto území viděli,“ uvedl Paulissen. Podle něj také vyšetřovatelé vyloučili tvrzení ruské strany, že střela musela být vystřelena z ukrajinského území. Systém BUK se následně podle vyšetřovatelů vrátil do Ruské federace.

Vyšetřovatelé dokázali na základě podrobného zkoumání hovorů, svědectví místních a dalších důkazů určit prostor, z něhož byla raketa vystřelena. Podle vyšetřovatelů se jedná o pole u města Torres. Zároveň tak vyloučili, že by k sestřelení letu MH17 došlo jiným letounem.

„Jedná se o pole, které je lemované ze strany stromy. Tuto oblast kontrolovali povstalci.” uvedl Paulissen. Ten mimo jiné uvedl, že odposlechy komunikace ukazují, že proruští povstalci na východě Ukrajiny žádali rozmístění mobilních systémů země-vzduch a také potvrdili jejich přijetí.

Součástí prezentace zprávy byly i fotografie z šetření nehody.
Trosky letadla při prezentaci zprávy NBR.

Raketový systém Buk se začal vyrábět už v dobách Sovětského svazu, po jeho rozpadu výrobu převzalo Rusko. Malajsijské letadlo nad Ukrajinou zasáhla raketa 9M38, jejímž výrobcem je zbrojovka Almaz-Antej, nad kterou má kontrolu ruský stát. Firma uvedla, že se závěry vyšetřovatelů nesouhlasí. Nebyly totiž podpořeny technickými důkazy.

Středeční expertní zpráva o sestřelení letu MH17 ruským raketovým systémem Buk je důkazem o přímém podílu Ruska na incidentu, uvedl Kyjev. Moskva to ale znovu popřela a tvrdí, že Ukrajině bylo umožněno vyrobit důkazy.

„Lze dojít k závěru, že let MH17 byl sestřelen raketou 9M38 vypálenou systémem Buk, který byl přivezen z území Ruské federace a po útoku se později vrátil do Ruské federace,“ shrnul Paulissen závěr vyplývající z důkazů a dalších zjištění mezinárodního týmu, v němž s Nizozemci spolupracovali australští, belgičtí, malajsijští a ukrajinští odborníci. Pomoc při vyšetřování ale poskytly dvě desítky zemí.

Zatím není jasné, zda byl povstalcům vydán rozkaz odpálit raketu, nebo zda povstalci jednali o své vůli.

Pokud jde o viníky, Paulissen nikoho konkrétního nejmenoval. „Určit, kdo je za to zodpovědný, bude ještě běh na dlouhou trať,“ konstatoval. Kriminální vyšetřování, které v případu vedou nizozemští specialisté, bude podle něj v tomto směru pokračovat. Podle šéfa vyšetřovatelů byla identifikována stovka lidí významných pro vyšetřování, oficiálně ale zatím nebyli identifikováni konkrétní podezřelí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě před zahájením tiskové konference v Nieuwegeinu jakýkoli podíl Ruska na sestřelení malajsijského boeingu důrazně popřel. Odvolal se na nové radarové údaje, o kterých v úterý informovali ruští vojenští činitelé a které prý svědčí o tom, že raketa nebyla odpálena z území ovládaného povstalci. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí bylo vyšetřování „zkreslené a politicky motivované“ a nevzalo v potaz důkazy, které poskytlo Rusko.

Boeing 777 byl sestřelen 17. července 2014 nad oblastí ovládanou proruskými separatisty, kteří po několik dní odmítali místo neštěstí zpřístupnit. Čtyři dny také trvalo, než vydali „černé skříňky“ letadla. Všech 298 lidí na palubě zahynulo.

, ,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!